Според немски учени, някои въглехидратни храни – хляб, макаронени изделия, ориз и др., имат благотворен ефект върху отслабването.
Те съдържат сложни въглехидрати, които организмът разгражда бавно и това създава усещане за ситост. Ето и схемата, според която трябва да се приемат храните.
Макароните, спагетите, юфката, оризът и хлябът, без значение дали е бял, пълнозърнест или ръжен, са храни, които е желателно да се ядат 6 пъти дневно. Тези храни почти не съдържат мазнини, а са богати на баластни вещества и витамини от група В. Белият хляб е и чудесен източник на калций.
Зеленчуците се препоръчва да се консумират по 3 порции дневно. Те са богати на минерални соли и витамини.
Плодове може да се ядат 2 пъти на ден. Не се ограничавайте само с един вид плод. Организмът се нуждае от разнообразие.
Млечните продукти и месото също се консумират 2 пъти дневно. Те са най-добрите източници на протеини. Млякото доставя калций, мастноразтворими витамини А, Е и D, а също и цинк. Немските диетолози съветват от млечните продукти да се предпочитат нискомасленото мляко и изварата. От месото по-полезни са птиците и рибата. Те трябва да се приготвят печени или варени, като се отстранява кожата. Колбасите трябва да се избягват.
Мазнините и захарта, както и захарните изделия трябва да се избягват. Допустимо е консумирането на 1 супена лъжица мед дневно.
Диетата се конструира по следния начин: всеки ден се яде само от една група храни, като количеството не превишава допустимите порции. Ако сте определили деня за въглехидратни храни – разделете ги на 6 порции. Зеленчуците приемете на 3 порции, плодовете, млечните произведения и месото – на 2 порции.
Немските диетолози твърдят, че още след първата седмица ще почувствате първите резултати – ще намалите теглото си и ще се храните по-рационално.
източник gotvach.bg