Искате ли вашето детето да се справя по-добре в училище? Хвърлете един поглед на хранителния му режим. Определени храни биха засилили развитието на детския мозък. Също така ще подобрят мозъчните функции, паметта и концентрацията.
Всъщност, мозъкът е много „гладен“ орган. Той първи от другите органи в тялото абсорбира хранителните вещества от храната, която ядем. Ако дадете на тялото си вредна храна, мозъкът веднага започва да страда.
Физическото израстване и развитие изисква приема на различни видове хранителни вещества. Но, тези 10 храни ще помогнат на децата ви да се учат и развиват пълноценно.
Сьомга
Богатите на мазнини риби като сьомгата са чудесен източник на Омега-3 – DHA (Докозахексаеновата киселина) и EPA (Ейкозапентаенова киселина) мастни киселини. И двете са жизнено важни за развитието и функционирането на мозъка.
Всъщност, някои скорошни открития също показват, че хората, които си осигуряват повече от тези мастни киселини в техния хранителен режим имат по-остър ум и се справят по-добре на изпити.
Доколкото риба тон е също източник на Омега-3, тя не е толкова богат източник колкото е сьомгата. Риба тон е определено добър източник на чист протеин, но заради това, тя не е толкова богата на Омега-3 както е сьомгата. Също така, рибата тон е богата на живак, така че ви препоръчваме децата да не консумирането повече от 200 грама седмично.
Вместо сандвичи с риба тон, направете на детето си салата от сьомга за сандвичите. Може да задушите малко филе от сьомга и я го разбъркате с ниско калорична майонеза или цедено кисело мляко. Добавете стафиди, нарязана целина, и моркови. Ако детето ви харесва вкуса на горчицата може да добавите малко дижонска горчица. Сервирайте върху пълнозърнест хляб – който също спада към храните за мозъка.
Ето и една идея за супа. Добавете задушена сьомга в крем супа от броколи – заедно със нарязани броколи за повече хранителност и мека текстура.
Може също да направите хапки от сьомга. Изплозвайки 400 грама пушена сьомга, 450 грама накъсан спанак, ½ глава ситнонарязан лук, 2 накълцани скилидки чесън, ½ чаена лъжичка сол, пипер на вкус. Комбинирайте подправките и ги разбъркайте добре. Оформете малки топчици. Загрейте зехтин в тиган и сплескайте топчиците с шпатула. Гответе на средна температура. Сервирайте ги върху кафяв ориз.
Яйца
Яйцата са добре познати като огромен източник на протеини. Но, жълтъците са също богати и на холин, което помага за развитието на паметта.
Давайте на детето си яйца. Изпратете го на училище след закуска от бъркани яйца със сирене. Направете си различни сандвичи с яйца вкъщи. Просто сложете пържено яйце върху препечена филийка с шунка и покрийте с резен сирене.
Фъстъчено масло
Фъстъците и фъстъченото масло са добър източник на витамин Е. Той е мощен антиоксидант, който предпазва нервните мембрани. Също така съдържат и тиамин, който подпомага мозъка и нервната система да превърнат глюкозата в енергия.
За да разчупите малко нещата, направете сандвич с фъстъчено масло и банан. Потопете парченца ябълка във фъстъченото масло. Или пък, поръсете любимата ви салата с шепа фъстъци.
Пълнозърнести храни
Мозъкът има нужда от постоянно снабдяване с глюкоза, а пълнозърнестите храни осигуряват това до висока степен. Фибрите помагат да се регулира отделянето на глюкоза в тялото. Пълнозърнестите храни съдържат също и витамин Б, който поддържа здрава нервната система.
В днешно време е лесно да откриете много и различни видове пълнозърнести храни. Но,също така мислете различно. Предложете на детето пълнозърнест кускус с червени боровинки или нискокалорични пуканки за по-забавна закуска.
Овесени ядки
Овесените ядки са една от най-известните зърнени закуски с много хранителни вещества. Тя осигурява огромна енергия или гориво за мозъка, от което децата сутрин изпитват първа нужда. Пълни с фибри, тази храна поддържа мозъка на детето сит цяла сутрин докато е на училище. Овесените ядки са също добър източник на витамин Е, витамин Б, калий и цинк – които карат нашите тела и мозъка да функционират на пълни обороти.
Може да смесите овесените ядки с почти всичко – ябълково пюре и канела, сушени плодове и соево мляко, парченца бадеми и мед, свежи банани и обезмаслено мляко.
Горски плодове
Ягоди, череши, боровинки, къпини. На кратко, колкото по-наситен е цветът, толкова по-богат на хранителни вещества е горският плод. Горските плодове са известни с високи нива на антиоксиданти, особено витамин C, който може да ни предпази от рак.
Изследванията показват, че паметта се подобрява с приема на екстракти от боровинки и ягоди. Но, нека децата ги консумират пресни, за да ги приемат с повече хранителни вещества. Семената на горските плодове са също добър източник на Омега-3 мастни киселини.
Тук може да експериментирате смело. Ето и някои идеи за закуска. Добавете горски плодове в кисело мляко, в гореща или студена зърнена закуска, или в крем . За лек десерт, покрийте горските плодове с нискомаслена бита сметана.
Бобови храни
Бобовите храни са специални, защото те имат огромно количество протеини, въглехидрати и фибри, плюс много витамини и минерали. Те са страхотна храна за мозъка. Запазват енергията на детето и нивото на мислене на върха през целия следобяд, ако се консумират на обяд.
Обикновеният фасул и бобът Пинто съдържат повече омега-3 мастни киселини от другите – особено ALA (Алфа-линоленична киселина). Тя е една от трите Омега-3 мастни киселини важни за развитието и функционирането на мозъка.
Поръсете боб върху салата и покрийте със дресинг. Смачкайте боб и разпръснете върху филия хляб. Смачкайте или напълнете питка с боб и добавете зеле и нискомаслено сирене. Добавете боб в сос за спагети. Може дори да давате на бебетата намачкани бобчета с ябълково пюре!
Зеленчуци
Домати, сладки картофи, тиквички, моркови, спанак. Всички тези зеленчуци с богат, наситен цвят са най-добрите източници на антиоксиданти, които поддържат мозъчните клетки здрави и силни.
Направете печени сладки картофи. Нарежете ги на резени или на пръчици. Поръсете ги с краве масло и ги опечете във фурната на 200 градуса докато се запечат.
Направете мъфини с тиква. Омешайте 450 грама тиква с тесто за любимите ви торти или мъфини. Разбъркайте двете съставки заедно и печете докато са готови.
Бейби морковите и малките домати си пасват перфектно в кутиите за обяд. Децата обичат салата от спанак с много неща в нея – като ягоди, мандарини, парченца бадеми. Сложете всякакви видове парченца зеленчуци в спагети сос, супи и яхнии.
Кисело мляко
Млечните храни са пълни с протеини и витамин Б – жизнено важни за развитието на мозъчните тъкани, невротрансмитери и ензими. Киселото мляко също така осигуряват по-голяма енергия от протеини и въглехидрати – предпочитания източник на енергия за мозъка.
Проучвания проведени наскоро показват, че децата и тийнеджърите се нуждаят 10 пъти повече от препоръчаната доза витамин Д. Той подпомага невромускулната система и общия жизнен цикъл на човешките клетки.
Децата могат да приемат нискомаслено мляко с зърнени закуски. И да пият фрешове. Това са лесни начини да си набавят важни хранителни вещества като калций и витамин Д.
Ето една лесна рецепта за много настроение. Във висока чаша, сложете изцедено кисело мляко. Добавете горски плодове и парченца ядки (бадеми или орехи).
Постно говеждо месо
Желязото е основен минерал, който помага на децата да останат енергични и концентрирани в училище. Постното говеждо е един от най-добрите източници на желязо. Говеждото месо също така съдържа цинк, който укрепва паметта.
Ако предпочитате да не давате месо на детето си, черните бобчета и бургерите със соя са изключително богати на желязо. Бобовите храни са важен източник на „не-хем“ желязо. На него му е необходим витамин C за да се приеме от организма. Нека да се консумират домати, спанак, червен пипер, портокалов сок, ягоди, с бобови храни, за да си набавите повече желязо.
Ето и някои идеи. За вечеря направете грил кебаб с парченца говеждо месо и зеленчуци. Изпечете малко говеждо с любимите зеленчуци на децата. Опечете черен боб или соеви кюфтета, след това ги покрийте със салса дресинг или парченца домат.