Едни от най-болезнените емоционални състояния са силното безпокойство, паниката и сковаващият страх. Учестеното сърцебиене, усещането за задух и за загуба на контрол пречат на човек да се наслаждава на живота, да прекарва времето си пълноценно и да постига успех в дейностите и областите, в които желае да се реализира – професията, партньорските отношения, родителството.
Освен това, тези състояния често са комбинирани и с безсъние, което още повече натоварва нервната система и увеличава вътрешното напрежение. След продължителен период на силно безпокойство, безсъние и дистрес, някои хора чувстват пълно физическо и психическо изтощение и то може да премине в депресия. Но не е необходимо човек да стои в „затвора“ на собствената си тревожност и страх. Свободата се постига с промяна на някои схеми на мисленето и начина на живот.
Причините за силната тревожност, паниката и безсънието може да са различни при различните хора, но съществуват някои универсални принципи, които биха помогнали на всеки човек да започне здравословната промяна.
Принципи за поддържане на емоционален баланс и справяне със състояния на тревожност и страх
- Опознайте тревожността и страховете си. Какво ги провокира? Има ли реална опасност в момента или негативни представи ги създават? Психотерапевтката Тара Бенет-Голман описва емоционалната схема на уязвимостта в книгата си „Емоционална алхимия“. Много деца са израснали с тревожни родители, които са имали навика да „катастрофизират“ събитията в живота и да превръщат нормални житейски предизвикателства в преувеличени проблеми, придружени с усещане за пълна загуба на контрол над живота.
Тези деца след това често стават възрастни склонни да се тревожат прекомерно и да не вярват в собствените си способности да се справят с предизвикателствата, тоест те също като родителите си развиват схемата на уязвимостта. И вместо да насочат енергията си към търсене на решение на реални проблеми, те пропиляват енергията си в излишни тревоги провокирани от негативни представи.
Ако се разпознавате сред тези хора, имате нужда да развиете по-добра способност за обективна преценка на ситуациите и да изградите по-голяма вяра в собствените си умения за справяне с предизвикателства и за намиране на добри решения. Книги в областта на приложната психология като споменатата по-горе, както и „Раят зад страха“ ( Елена Шахънска), „Ти си промяната“ (Роси Вак) и „Основни форми на страх“ (Фриц Риман) и консултации с психолог ще ви помогнат да създадете новите навици на мислене и поведение.
- Колкото повече се опитвате да се „борите“ със страха или да „бягате“ от него, толкова по-силно ви завладява. Когато си позволите да го изпитате, дадете му пространство да съществува и си кажете:“Давам ти се. Няма да бягам от теб. Ти имаш причина да си тук. Какво е твоето послание, страх?“, тази емоция намалява по естествен начин.
Наблюдавайте усещанията си с любопитство, без да се губите в страха, но и без да го подхранвате с негативни мисли. Къде в тялото усещате страха? Това емоционално състояние, което изпитвате в момента, на коя ситуация в миналото ви напомня?
Ще осъзнаете, че често „вътрешното ви дете“ е тази част от вас, която изпитва страха, защото е преживяло ситуации в детството, които много са го уплашили и сега то търси начин да предотврати появата на подобни ситуации като постоянно се опитва да предвиди евентуални „опасности“, за да не бъде отново изненадано неприятно както преди. Но това е незрялата част във вас, вашето „вътрешно дете“, което държи спомените за всички емоционални състояния, които сте изпитали като дете. Сега, обаче, вие имате и зряла част в себе си – „вътрешен родител“, както е наричан в психологията, и тази зряла част може да се погрижи за успокояването на вътрешното ви дете и за успешното справяне с различните житейски ситуации.
Страхът е част от вас, но е само една част. Не се идентифицирайте със страха. Дайте му право да премине през вас като светкавица през гръмоотвод и да се „заземи“. Интензивността му ще намалее.
Ще видите, че като спрете да бягате от страха, ще почувствате вътрешна сила. Знайте, че разполагате с ресурси да се учите от живота, от страха си включително, и да ставате все по-силни. С помощта на психолог ще можете оптимално бързо да разкодирате какво е посланието на тези емоционални състояния и защо са се появили в живота ви. След това ще знаете какво е нужно да промените и силният страх и тревожността ще изчезнат от само себе си, защото вече ще са излишни.
- Освободете се от схемата на перфекционизма. Можете да прочетете повече затози модел в книгата „Емоционална алхимия“. Много от силно тревожните личности, които страдат от безсъние, постоянно нервно напрежение и избухливост, са перфекционисти. Да искаш да бъдеш много добър в това, с което се занимаваш и да работиш върху усъвършенстването си е едно нещо, но да не си позволяваш да грешиш в процеса на учене е съвсем друго. Всяка крайност е вредна. Това включва и прекалената самокритичност. Ако човек се учи от грешките си, няма да ги повтаря, а това е изключителен успех сам по себе си. Недопускането на възможността за грешка, обаче, спира развитието и създава непоносимо напрежение за човека и за околните.
- Обичайте себе си – фраза, която бива повтаряна често и която ако бъде наистина прилагана всеки един ден, ще доведе до качествено изменение в живота на човек, до голяма положителна промяна. Една ценно допълнение към фразата – Обичайте себе си по ЗДРАВ начин! Защото за някои хора да обичат себе си означава да посегнат към най-лесното и най-познатото нещо за избягване на неприятни емоции – алкохол, преяждане с храна, „виртуално бягство“ в някоя компютърна игра, взимане на някакво фармацевтично средство за успокоение и т.н. Това не е проява на обич към себе си, защото не решава проблемите и не води до трайна, положителна промяна.
Обичайте се достатъчно, че да се информирате за здравословни, ефективни, трайни и безопасни решения.
Обичайте се достатъчно, че да ги прилагате на практика в ежедневието си.
Грижейки се за себе си, се грижите и за близките си хора. Давате им здрав пример и им помагате и те да изградят добри навици.
Ефикасността на природните средства за лечение на депресия, тревожност и безсъние
Много хора взимат хапчета за безсъние. Лекарствата потушават временно симптомите, но не лекуват тревожността, безсънието и депресията в дългосрочен план. В същото време, техните странични ефекти могат да предизвикат появата на нови здравословни проблеми. Много от стандартните антидепресанти водят до замаяност, умора, сънливост и главоболие. Един от най-неприятните ефекти е, че водят до пристрастяване.
Най-безопасната и същевременно ефикасна комбинация за освобождаване от тревожността, паниката, безсънието, депресията и нервното напрежение, е работата с психолог за промяна на мисловните модели и емоционалните навици, четенето на книги свързани с приложна психология, себепознание и емоционална интелигентност, и приемането на натурални продукти за намаляване на напрежението, подобряване на настроението и постигането на психическа стабилност в периоди на силен стрес и натоварване.
Френски учени са открили, че взаимодействието между 3 натурални вещества има силен положителен ефект върху производството и работата на хормона на щастието – Серотонин.
Тези три вещества са шафран, незаменимата аминокиселина L-триптофан и витамин B6. Шафранът е известен още от древността като най-ефективното натурално средство за лечение на депресия и меланхолия. Учените са извлекли активното вещество от шафрана, патентовали са го под името Сатиереал и са го включили заедно с L-триптофан и витамин B6 в състава на Сафрамил – антидепресант на билкова основа с клинично доказана ефективност и без странични ефекти, защото съдържа единствено натурални съставки. Регулирането на настроението с натурални средства помага на човек да възстанови вътрешните си ресурси за справяне с предизвикателства в периоди на по-голям стрес.
Техниките за релаксация като коремното, бавно и дълбоко дишане, медитациите, слушането на релаксираща музика преди заспиване или през деня за 5-10 минути във времето за почивка, също помагат за промяна на вътрешното състояние.
В периоди на по-голяма заетост и натоварване е още по-важно да си осигурите здравословни начини за поддържане на емоционалния баланс. По-добре е да възприемете тази грижа за емоционалното си състояние като необходима част от всеки един ден, така както сме възприели миенето на зъбите като неотменна част от ежедневието. По този начин се избягва прекомерното натрупване на напрежение. Това е важна превенция срещу паник атаки, депресия и други болезнени и често срещани в днешно време състояния. Доброто настроение и вътрешният баланс не са случайност. Те зависят от грижата, която полагаме за вътрешния си свят.
Автор: Мария Василева Димитрова