Боровинките съдържат антиоксиданти, които неутрализират свободните радикали, свързани с развитието на рак, сърдечносъдови болести и други заболявания на стареенето.
Една чаша от приятните плодчета съдържа едва около 80 калории, без почти никакви мазнини. Чувството за засищане, което създават идва от фибрите. Те имат и завидно съдържание на манган, който играе основна роля в костното формиране и в метаболизма на въглехидратите.
Боровинките съдържат толкова витамин С, че една чаша от тях осигурява над 30% от Ориентировъчния дневен прием (ОДП) – 14 милиграма. В комбинация с другите си съставки, малките плодчета спомагат понижаването на вътреочното налягане, вероятността от глаукома, която е сред основните причини за загуба на зрението за населението в Европа.
Хипертония, висока кръвна захар и затлъстяване са сред основните причини за сърдечносъдови усложнения. Боровинковият цвят се дължи предимно на флавоноида антоциан, но той има и друга функция – предотвратява натрупването на плака по стените на кръвоносните съдове и засилва здравината им. Според съвременно изследване, две-три чаши от плода на седмица значително подобряват сърдечното здраве.
Антоцианите се борят и с раковите заболявания. Обезвреждайки ракообразуващи свободни радикали в тялото, те могат дори да предотвратят нарастване на вече съществуваща туморна маса, сочи изследване на Илинойския университет. Екипът, изследвал този уникален плод, препоръчва на мъже от всички възрасти да търсят и консумират боровинки, като превенция срещу рак на простатата.
Боровинките са изключително полезни при инфекции на отделителната система. Ефект носи по-точно боровинковият сок. Как?
Инфекциите на пикочо-половите пътища се предизвикват от бактерии, които се загнездват и развиват в пикочния канал – уретрата. Тези инфекции са по-често срещани при жени, от колкото при мъже, но и при двата пола има потенциал да бъде увредена половата система на засегнатите. Съставките на сока възпрепятстват залепването на бактериите към стените на пикочопровода.
Ползите на боровинките не спират дотук: те се услаждат и на мозъка. В Университета на Синсинати провеждат изследване за влиянието на боровинките над мозъчната дейност. При клинични тестове с възрастни хора, изследователите постигат значителни успехи: намират в комбинация с кои храни ефектът на боровинките е най-добре застъпен. При диета без строг режим, основаваща се предимно на свежи и задушени зеленчуци – всеки ден, червено месо или риба – поне три пъти седмично, и боровинков сок веднъж на ден, изследователите отбелязват стабилни нива на подобрение на общата памет, когнитивните способности и координацията.
Въз основа на тези изследвания, учените в момента разработват медикамент на базата на боровинките, с който се надяват да постигнат намаляване на много от симптомите на стареенето, като лоша памет, нарушена координация и деменция.
източник puls.bg