Ако смятате, че навикът ви да ядете десерти е излязъл извън контрол, опитайте се първо да разберете какво е в основата на вашето пристрастие към сладките неща.
Един от начините за контрол на пристрастието към сладките храни е воденето на дневник на храната. Има и други методи за контролиране на желанието да си подсладите живота.
Задайте си въпроса – защо изпитвате желание да хапнете сладко и защо искате да пиете чая и кафето си с по няколко лъжички захар. Дали наистина искате да хапнете сладко или това е само емоционална реакция, предизвикана от стрес или от навика.
Консумацията на въглехидрати и захар спомага за изработването на серотонин, който предизвиква доброто настроение. Това ви кара да си мислите, че сладкото решава проблемите ви.
В сравнение с белия хляб и ориза сложните въглехидрати в пълнозърнестите храни предизвикват чувство на ситост, което ви предпазва от рязко покачване и спадане на нивото на кръвната захар.
А точно то води oо пристрастяване към сладкото. Пълнозърнестите култури са свързани с по-малък риск на възникване на диабет и устойчиво отслабване.
Когато изпитвате силно желание за сладко, опитайте се да задоволите желанието си с по-здравословен избор – пресни плодове или кисело мляко. Въпреки че тези продукти също съдържат захар, те са богати и на здравословни хранителни вещества – витамини, белтъчини, влакнини и антиоксиданти.
Планирайте кога ще се храните, за да не се получи така, че да бъдете изкушени от нездравословни десерти, само защото сте гладни. Хранете се на всеки три до пет часа и нивото на кръвната ви захар ще е стабилно.
Единственият начин да преодолеете зависимостта си към сладкото е да бъдете честни със самите себе си. Ако забелязвате, че прекалявате със сладкото, наблегнете на пресните продукти и пълнозърнестите храни.
източник gotvach.bg