Болестите са неизменна част от нашия живот, която ни съпътства през цялата ни хилядолетна история. В първобитната ера простия начин на живот на хората водел до значително по-малък брой заболявания в сравнение с днес, а съответно и до нуждата и употребата на по-малко лекарства. С появата и развитието на цивилизацията и държавите се е увеличил и броят на болестите, а с това нараснала и потребността от лекарствена помощ. От този момент насам – отпреди 2500 години, хората се занимават с лекуване на постоянно увеличаващите се болести. Тезите за появата и естеството на различните заболявания и конкретните за тях лекове са многобройни. Един от методите на лечение, познат ни повече от 200 години, е хомеопатията. Тя възниква през далечната 1786 г. и за неин основател се смята немският доктор Самуел Ханеман.
В своя фундаментален труд „Органон на лечебното изкуство” (ИК „Изток-Запад”)
Ханеман излага тезата, че болестите са динамично разстройство на здравето и затова лекуването не бива да означава отстраняване на болести (както правят лекарите от старата школа – алопатията), а възстановяване на здравето чрез специфична стимулация на естествените защитни механизми на организма. Думата органон (от лат.) означава „оръдие, инструмент”. Заглавието на това основополагащо за хомеопатията произведение е заимствано от примера на Аристотел, чиито различни съчинения по логика са събрани в едно произведение, озаглавено Органон. Логиката – науката, изучаваща законите на мисленето – е оръдие на изследванията и откритията. Ханеман нарича своя метод на медицинска логика оръдие, с помощта на което лекарят има възможност да открива най-добрите средства против болестите.
Д-р Ханеман е първият лекар в историята на медицината, който провежда клинични опити със здрави хора, за да докаже лекарствените ефекти на различни препарати. Също така той пръв създава и система за провеждане на клинични експерименти с лекарствени средства. С възгледите, които немският лекар излага в това произведение, той успява да разчупи дългогодишните предразсъдъци в медицинската практика не само за своето време, но и до ден днешен.
Повече за хомеопатията можете да научите тук.