Галина Дензел е консултант по хранене и специалист по Ресторативно Движение (система за възстановяване на правилната позиция на костната система,което има цялостен благоприятен ефект върху здравето на човека). Тя е и автор на колекция от книгите с рецепти “Изкуството на истинската храна”. . Галина организира всяка година арт ваканции в красиви кътчета на страната, по време на които участниците се занимават с изкуство, готвят по здравословни рецепти и спортуват. Можете да откриете повече информация и да се свържете с Галина като посетите сайтовете: movewellbg.com, artofrealfood.com, alignwithme.com
В България тепърва започва да се говори за „стоящо”, а не „седящо” работно място. Тази практика широко разпространена ли е вече в САЩ?
Някои от компаниите, с които работя вече са въвели смесени работни места. Половината ти бюро е за работа в седнало положение, а другата половина – за работа в изправено положение.
Създаването на този нов тип работна среда означава ли разход на голяма сума пари от работодателите?
Това означава инвестиция в здравето на служителите, така че те да не отсъстват редовно от работа, което също е разход за работодателите. Освен това, винаги може да се измисли вариант, който да не е много скъп. Една моя клиентка, която работи в административния отдел на завод в България, имаше силна болка в кръстта и едната ръка и аз я попитах дали може да говори с ръководителя си за стоящо работно място. Шефът й беше казал, че няма нишо против тя да говори с дърводелците в завода и те да й направят това, от което тя има нужда. Работниците бяха създали за нея вдигащи се платформички, които се поставят под монитора и под клавиатурата, с които тя лесно можеше да променя работното си място от седящо в стоящо и обратното. Тази жена направи презентация на това нововъведение пред останалите служители и сега всеки, който желае да си направи такива платформички, може да отиде при дърводелците и да си поръча. Предполагам, че изработването им струва по-малко от 5 лева на бройка.
Как може да се промотира такъв вид промяна на работното място, за да започнат все повече компании да го прилагат?
Може да бъде поканен външен експерт, който да обясни за ползите от такива нововъведения и да представи варианти, които не са скъпи, защото действително, ако влезеш в Интернет и видиш едно бюро, което е 800 или 1000 долара, за повечето компании това са немислими цифри що се отнася до смяна на бюрата на всички служители. Имам много изобретателни клиенти в България, които са измислили какви ли не приспособления, за да реализират идеята за стоящо работно място. Един друг мой клиент използва кутия от тези жълтите на „Български пощи”, която поставя под лаптопа си. Но въпросът не е само и в стоенето прав, а в това, докато човек е в седнало положение често да променя позата, да не застива в едно положение за дълго време.
Колко вредно е седенето всъщност? Много хора имат смътна представа за това, че седенето вреди, но нямат идея по какъв начин точно това се отразява на здравето им?
Когато седиш прекалено дълго време това не се отразява зле само на мускулите, костите и ставите, но и на кръвоносната, лимфната и нервната система. Всички тези тръбички, по които текат кръв, лимфа и електрически импулси си имат форма и когато си в седнало положение с часове наред, се променя геометрията на тези тръбички. Това означава, че се променя и начина, по който текат тези течности в тялото. Това създава проблеми на микрониво. Клетките страдат. Има момичета, които са с прекрасна структура в горната част на тялото и с голямо натрупване на мазнини на бедрата, което означава, че има проблем с локалната циркулация на кръвта и лимфата. Това се обуславя от това как седиш и как се движиш.
Важно е да движиш ръцете и краката си в огромни вариации, както нашите предци са използвали тялото си по оптимален начин. Докато сега повечето хора прекарват деня в една позиция, извършвайки много ограничени движения. Това е като да имаш космически кораб и да го държиш в гаража или да го придвижваш по няколко метра назад или напред няколко пъти в седмицата. А той е предназначен за съвсем други цели.
Ти си специалист по Ресторативно Движение. Как спомага то за възстановяване на изгубения баланс в тялото?
Ще ти опиша един ден на човек, който се занимава с Ресторативно Движение, за да придобиеш представа колко разнообразни движения осигурява той на тялото си и как се грижи за себе си като цяло. Такъв човек избира определен вид обувки според критериите за физиката на тялото. Избира различни позиции за седене. Възможно е да работи прав през определена част от работния ден. Ходи пеша поне по 5 км на ден. Прави специфични упражнения за разтягане всеки ден, като те може да са комплекс от упражнения специално разработени за неговите нужди спрямо професията, структурата му и други фактори. Избягва шофирането. Избягва като цяло заседналия начин на живот. Прекарва времето си по активен начин, например събота и неделя се разхожда, прави преходи или прави някакви движения за цялото тяло, които са естествени – виси, катери се…
Ходенето, висенето и катеренето са трите важни стълба в Ресторативното Движение. Целта на тази система е пренареждане на скелета и механична стимулация на всяка една клетка в тялото. Здравето на една клетка и начина, който тя се дели, зависи от механичната стимулация на клетката. Заради съвременният начин на живот има клетки, които никога не получават стимулация и такива, които са свръхстимулирани. Недостатъчната стимулация на клетката води до клетъчна смърт. Можеш ли да си представиш това? Именно по тази причина не трябва да пренебрегваме движението като изключително важен фактор за поддържане на живота и здравето.
Първа част на интервюто може да прочетете – тук
Интервюто взе: Мария Димитрова