Сочната сладост на пъпеша ни дава удовлетворение от консумацията на десерт, който обаче не води до риск от напълняване. Въпреки съдържанието на захари, летният плод е подходящ за отслабване, тъй като има високо водно съдържание – 67% и сравнително ниска калоричност – 42 ккал на 100 г.
В горещите летни дни е идеално средство да се освежим, тонизираме и заситим глада. Консумирането му спомага и освобождаването на организма от токсичните вещества.
Ползите от консумацията на пъпеш не се ограничават единствено до поддържането на стройна фигура. Месестата му част съдържа комбинация от полезни витамини и минерали – витамини В и С, калий, магнезий, желязо, калций, селен и други вещества, които действат благоприятно на хемопоетичните органи, сърдечно-съдовата система, жлезите с вътрешна секреция. В състава му влизат и бързи въглехидрати – глюкоза, фруктоза и захароза.
Изследвания показват, че съдържанието на калий и магнезий в пъпеша е значително по-високо от това в краставицата, крушата или зелето. Микроелементите спомагат понижаването на кръвното налягане и нивото на вредния холестерол.
Пъпешът съдържа и германий – рядък и ценен микроелемент, за който се счита, че поддържа младостта на клетката.
Освен това пъпешът подобрява перисталтиката на червата и отделителните свойства на органите на храносмилателната система.
При здравословни проблеми, свързани с бъбреците и жлъчните пътища, се препоръчва разтоварваща диета, при която е подходящо и включването на пъпеш, два дни в седмицата. Необходимото количество пъпеш за ден е от половин до два килограма, като порционът на ядене е по 300 г.
Като цяло разтоварващите дни са полезни за премахването на вредните вещества от стомашно-чревния тракт, за функциите на черния дроб, за прочистване на кръвта, капилярите и кръвоносните съдове, както и за извеждането на излишното количество течности от органите и тъканите.
Пъпешът има съдържание на алкални вещества, помагащи за разтварянето на камъни в бъбреците. За тази цел е препоръчително да се изяждат по две, средно големи, парчета от плода, като се препоръчва да се консумират между храненията.
Полезните качества на свежия плод се дължат и на високото съдържание на фолиева киселина, стимулираща образуването на кръвни клетки от костния мозък и подпомага секрецията на солна киселина в стомаха.
С консумирането на 150 г пъпеш, задоволяваме необходимостта на организма от киселината за деня. Затова здравословният продукт е подходящ за жени, които планират бременност, бременни, деца, както и хора с хронични заболявания.
Пъпешът помага и в борбата с главоболието. За целта следва да хапваме по 200 г пъпеш, като парченцата се задържат в устата и се дъвчат бавно.
Според ново изследване пъпешът е полезен и срещу стрес, благодарение на съдържанието на ензима супероксид дисмутаза. Той има силно антиоксидантно действие и може облекчи на симптомите на хроничен стрес.
източник puls.bg