Хората, консумиращи големи количества зеле, броколи и карфиол, живеят по-дълго. Кръстоцветните зеленчуци са богати на витамин С и съдържат редица други полезни за здравето вещества.
Трите зеленчука имат и друго предимство – могат да ни избавят от излишните килограми, тъй като съдържат особени фитонутриенти, които способстват за изгарянето на мазнините в корема.
Зеленчуците, които диетолозите препоръчват като най-подходящи за редуциране на теглото са бялото зеле, карфиолът, брюкселското зеле, бялата ряпа, китайското зеле, хрянът.
Всички те съдържат най-големи количества от специфичното вещество индол-3-карбинол. Тези зеленчуци трябва да се употребяват поне три пъти седмично. Освен че допринасят за стройната фигура, те съдържат и много витамини и микроелементи, имащи отношение към подсилване на имунната система.
Броколите били култивирани за пръв път в Европа от римляните и от времето на тяхната империя досега се радват на огромен интерес. Броколите са богати на бетакаротин, витамините С и Е, както и на желязо, фолиева киселина, селен, калий и цинк.
Този зеленчук съдържа два пъти повече витамин С от портокала. Порция от 200 г сварени броколи покрива дневните ни нужди от витамините А и С. А също така и една десета от потребностите ни от витамин Е, който забавя стареенето на клетките.
Изобилието от фибри в броколите улеснява работата на стомаха. Те са идеалната съставка на диетичните режими, защото хем засищат, хем са нискокалорични – в 100 г сготвени броколи има само 50 калории.
Броколите почистват организма от свободните радикали, защото съдържат антиоксидантното вещество глюкорафанин. Сулфорафанът в броколите унищожава бактерията Helicobacter pylori, която е основен причинител на повечето стомашно-чревни инфекции.
Броколите се консумират под формата на салата, варени, задушени, на пара или подправени със зелечуков сос. Тези зеленчуци не бива да се мият, преди да се сложат в хладилника. Влагата би позволила на бактериите да предизвикат гнилостни процеси в него.
Карфиолът е отличен източник на витамин С, фолат и диетични фибри, витамин B5, витамин В6, манган и омега-3 мастни киселини. Карфиолът съдържа глюкосинолати и тиоцианати. Тези съединения увеличават способността на черния дроб да неутрализира потенциални токсични вещества.
Нови изследвания показват, че кръстоцветните зеленчуци (зеле, броколи, карфиол) помагат за предотвратяване на ракови заболявания.
Когато тези зеленчуци се режат, дъвчат или преработват, съдържащото сяра съединение, наречено синигрин, влиза в контакт с ензима мирозиназа, което води до освобождаването на глюкоза и разпадане на някои продукти, включително и високо реактивни съединения, наречени изотиоцианати.
Кръстоцветните зеленчуци намаляват риска от рак на простатата.
източник gotvach.bg