Консумацията на мазна риба и ядки намалява риска от развитието на хранителни алергии при децата, показва ново изследване, публикувано в Journal of Physiology.
Учени откриват, че омега-3 мастни киселини, съдържащи се в сьомга, скумрия и риба тон, както и орехи, тиквени семки и ленено семе – „подтикват“ червата да се развиват по начин, който укрепва имунната система.
Експертите предупреждават, че все повече деца са подложени на опасност от хранителни алергии, именно защото се отчита спад в консумацията на тези полезни храни.
Екипът от френския национален земеделски изследователски институт, установява, че когато майките се хранят с продукти, богати на определена група от полиненаситени мастни киселини (PUFAs), стените на червата при децата им са по-пропускливи.
Това позволява повече хранителни вещества и бактерии да преминават в кръвния поток, като така се задейства имунната система на бебето да произвежда антитела.
Тези полиненаситени мастни киселини водят до промяна на начина, по който се развива стомахът на бебето, което е свързано и с развитието на чревната имунна система, пояснява д-р Гаеле Будри.
„Крайният резултат е, че имунната система на бебето може да се развие и да узрее по-бързо, което води до по-добра функция на имунната система и по-малък риск от алергии.“, уточнява експертът.
Друго проучване, на финландски диетолози, установи, че децата, които в ранна възраст се хранят с овесена каша и пълнозърнести храни са със значително по-малък риск от развитие на бронхиална астма.
Овесените ядки са богати на белтъчини, мазнини, въглехидрати, фибри, витамини и минерални соли. Те са полезни, тъй като регулират обмяната на веществата, повишават жизнения тонус на организма, успешно подсилват имунната система. Лесно усвоими са от човешкия организъм.
Подходящи са за всяка възраст поради високо си съдържание на хранителни влакнини – фибри. Това ги превръща във важна част от здравословния хранителен режим.
източник puls.bg