Знаехте ли, че екзотичният плод карамбола съдържа само 40 калории и е чудесен източник на витамин С? Поради антиоксидантното си действие подобрява здравето и жизнените ни сили.
Познат е още като „звезден плод“ поради специфичната си форма на звезда.
Освен атрактивен външен вид, карамболата притежава ценни качества, които се дължат на богатото съдържание на витамините А, B, С, E и минерали като калций, калий, фосфор, желязо, натрий. Добър източник е на фибри и помага за намаляване на кръвното налягане и холестерола.
2. Acai Berry – Акай Бери
Acai Вerry е друг изключително полезен екзотичен плод, в който се съдържат антиоксиданти, антоцианини и флавоноиди. Те предпазват от отрицателното действие на стреса и съхраняват важни клетки в организма.
Освен това Acai Berry помага за намаляване на телесната маса. Според експерти с редовна консумация на вкусните плодове можем да намалим обиколката си и без излишни физически упражнения. Плодът подобрява обмяната на веществата в организма, което от своя страна води до по-бързо изгаряне на излишните калории.
Любимото на мнозина манго съдържа витамини А и С, калий и фибри. Въпреки че не съдържа голямо количество антиоксиданти, плодът има други ценни свойства – противоракови.
Учени установяват, че съставките на мангото демонстрират обещаващи резултати в борбата с туморни клетки в белия дроб, простатата и левкемия. Свойствата на плода обаче са най-ефективни срещу клетки на рак на дебелото черво и на гърдата.
4. Папая
Друг екзотичен плод, който има протективен ефект срещу рак, е папаята. Екстракт, извлечен от листата на плода, стимулира изработването на т. нар. цитокини, чиито молекули помагат при регулиране на имунната система. Според експерти, ако се приема в по-големи дози, цитокинът тип Тh1 помага за ефективното разрушаване на раковите клетки.
Не само листата на папаята са полезни. Плодът е широко разпространен и високо ценен най-вече заради високото съдържание на витамините А, В, С, D, Е и К, минералите калций, калий, фосфор, и микроелементите желязо, цинк, манган, мед, ванадий, магнезий. Поради полезните си съставки папаята е и част от диетични режими при чернодробни заболявания и вирусни хепатити.
100 г папая съдържат приблизително 25 калории и малко количество протеини и мазнини, което благоприятства включването на плода и в диетични режими за намаляване на телесното тегло.
Нарът също спада към “супер” екзотичните плодове, тъй като съдържа антиоксиданти и фибри. В един нар има 400-700 семена. В миналото плодът е символизирал плодовитостта и по обичай в Древна Гърция се е поднасял на брачни двойки в деня на съюза им с пожелание за много деца.
За най-полезен се смята сокът на плода, който се съдържа в 80% от нара. Още Хипократ препоръчва напитката да се прилага при кожни проблеми и изгаряния, а заради бактерицидните му свойства Авицена го споменава многократно в препоръките за лечение на различни заболявания.
Нарът подпомага и функциите на сърдечно-съдовата система. Според изследвания консумацията на плода предпазва от развитие на рак на простатата, забавя и процеса на разрушаване на хрущялите при артрит.
6. Киви
Отличен източник на витамин С сред екзотичните плодове е кивито – съдържанието му е по-високо и от това на портокалите. Той съдържа и витамин А и Е, както и голямо количество антиоксиданти и фибри. Плодът е с доказани антиоксидантни и имуностимулиращи свойства.
Минералният състав на кивито е изключително богат – калций, калий, магнезий, желязо, хлор, сяра и фосфор.
Черните семена на кивито могат да бъдат обработени за производство на масло от киви, което е богато на Алфа-линоленова киселина – представител на групата на Омега-3 есенциалните мастни киселини, които осигуряват нормални биологични функции на организма и са важна част от хранителния прием при профилактика и превенция на редица заболявания.
източник puls.bg