Питали ли сте се някога какъв е процесът, чрез който си спомняме конкретно име, лице, факт или пък песен? А как мозъкът ни координира всички движения, които извършваме, когато караме колело или кола, така сякаш цял живот сме правили само това? Какъв е процесът, чрез който си спомняме как точно е подреден нашият дом или по коя улица в квартала да минем за най-пряко до вкъщи?
Когато мозъкът полага в паметта ни нов спомен, той не създава нова мозъчна клетка – неврон, – за да сложи там дадения факт. Той по-скоро прави нови връзки (т.нар. синапси) между мозъчните клетки или укрепва вече съществуващите връзки. Ако приемем образно, че това е слаб еднолентов мост, по който могат да преминат един или двама пешеходци, на този мост се появяват вече две, четири, та дори и повече платна и той по-скоро наподобява широка магистрала, отколкото тясно мостче. Нашият мозък възприема преживяванията ни, осмисля ги и после решава кое е необходимо да задържи и кое може да остави да си замине. Важните събития и емоционалните моменти се запазват, докато температурата на въздуха, телефонният номер на някое заведение и часовете на филмите в близкото кино отиват в кошчето за отпадъци. Ключова роля в този процес играе сънят. Докато спим, мозъкът ни интегрира спомените и внимателно ги подрежда, така че да можем да ги намерим по-късно. Мозъчните вериги обаче са доста крехки – често те се повреждат поради липса на определени хранителни вещества, от недостиг на сън или заради страничните ефекти на дадено лекарство – и понякога синапсите се счупват. В такива моменти обикновено се появяват проблеми с паметта – трудно се сещаме за дадено име или дума, за които сме сигурни, че се намират някъде в главата ни, само че не знаем къде точно. При някои хора разстройствата на паметта стават сериозни…
Как можем да предотвратим това ни разкрива американският лекар Нийл Барнард в книгата си „Силните храни за мозъка“ (ИК „Изток-Запад“).Като ръководител на редица проекти и научни изследвания, целящи да подобрят здравето на хората, страдащи от диабет, затлъстяване и други сериозни здравни проблеми, д-р Барнард съветва как да поддържаме паметта си здрава и да избистрим напълно ума си, като се храним. Авторът подчертава, че слабата памет не е просто „част от живота“, която човек трябва да приема като безспорен факт, нито се дължи на натрупаните години.
След като провежда множество изследвания и специални тестове и проучва ролята на храните за запазване на здравето в продължение на години, научният екип на Нийл Барнард стига до същите резултати, до които и колеги от други екипи, изследващи сивото ни вещество: определени храни и модели на хранене имат мощен защитен ефект и едновременно с това могат да подобрят функционирането на мозъка ни. В „Силните храни за мозъка“ (с подзаглавие „Ефикасен план в 3 стъпки за защита на мозъка и усилване на паметта“) д-р Нийл Барнард и екипът му разясняват кои са най-добрите храни за укрепване на когнитивната функция; каква е ролята на алкохола и кофеина за риска за разболяване от Алцхаймер; какви рискове носят млечните продукти и месото за паметта ни; какви са най-новите открития на учените относно токсичните метали – например срещащия се в готварските съдове, кенчетата с газирани напитки и популярните средства против стомашни киселини и др.
Д-р Барнард получава научната си степен „доктор по медицина“ в Медицинското училище към университета „Джордж Вашингтон“, където специализира, а впоследствие и преподава медицина. Практикува в болницата „Сейнт Винсънт“ в Ню Йорк, след което се връща във Вашингтон, където основава Лекарския комитет за отговорна медицина. Научните му изследвания се цитират в официалните изявления на Американската асоциация за диабета и на Американската асоциация по диетология, а статиите му се публикуват в редица списания. Ученият и неговият екип са помогнали на много хора да отслабнат и да намалят нивата на холестерол, разработили са метод за спазване на подходяща диета при диабет, който е по-ефикасен от досегашните диети и са развили програми за работното място и за лекарските кабинети, целящи да помогнат на хората да променят начина си на хранене, за да подобрят здравето си.
Ако искате да засилите паметта си и да укрепите своя мозък, променете менюто си, като включите повече силни храни в него.
Повече по темата можете да научите тук.