Коледните празници са време, в което искаме да поглезим себе си и хората, които обичаме. А Коледните сладки са неизменна част от завършека на всяка празнична вечеря, а за много от нас и неустоими другарчета през целия ден.
Сладките, които се предлагат по магазините, обаче, са наситени с консерванти, изкуствени оцветители и овкусители, бяла захар и нездравословни мазнини, силни алергени като глутен и соя, и какви ли още не състaвки, които не можем дори да произнесем. Тези крайно преработени или изкуствено получени вещества разстройват функциите на човешкия организъм, тъй като не съществуват в природата под този си вид и хората не са развили способност да ги консумират.
Какъв е резулатът от това? Трупаме токсини, пълнеем, страдаме от кожни проблеми, нарушения в щитовидната жлеза, повишен холестерол, чувстваме се отпаднали и понякога депресирани, имунната ни система отслабва и лесно прихващаме болести, а в дългосрочен план страдаме от хронични заболявания.
Колкото повече се отдалечаваме от естествените храни и природосъобразния начин на живот, който сме еволюирали да водим, толкова повече се сблъскваме със здравословни проблеми. За щастие обаче, важи и обратното. От моят личен опит и опита ми като холистичен консултант, можем трайно и сигурно да възвърнем здравето и силния си дух когато се обърнем обратно към природата.
Какво означава да се храним и живеем в хармония с природата? Древните холистични науки като Индийската Аюрведа и Традиционната Китайска Медицина гледат на човека като на неотделна част от Вселената. От гледна точка на Аюрведа, хората са изградени от същите 5 елемента, от които се състои всичко в света: земя, огън, вода, въздух и пространство/етер. Нашето благоденствие зависи от равновесието в нас. А като неразделна част от всичко съществуващо, това е тясно свързанo с равновесието ни с природата.
През всеки от четирите сезона, природата ни предоставя всичко, от което имаме нужда, за да живеем в здравословен баланс. През пролетта, сезонът на кафа/капха, времето е дъждовно, снеговете се топят, реките текат, по пътищата е кално. По същия начин, в организмите ни се е натрупала слуз в реакция към сухата среда на зимата. Течащи носове, мокра кашлица, хрема са не-рядко срещано явление. Имаме нужда от алкални храни с детоксициращо действие, за да се прочистим от слузта и от допълнителните килограми. За да ни балансира и извади от зимната летаргия, природата ни дава зелени салати, марули, лапад, коприва, глухарче, репички, ягоди и череши. Лятото е сезонът на жегите, или пита. За да постигнем баланс, имаме нужда от леки, разхлаждащи и хидратиращи храни. От кухнята на природата получаваме краставици и домати, праскови и кайсии, дини и пъпеши. През есента растат картофи и бобове, кореноплодни растения, ядки и семена. Тези богати на белтъчини и полезни мазнини храни имат ролята да ни заредят с енергия, сгреят и закътат в студените, сухи и ветровити дни на зимата, сезонът на вата. През зимата природата си почива и не дава реколта. Ние също трябва да си починем от работата, за да съхраним силите си до новия сезон, когато всичко ще се пробуди отново.
Здравословни Коледни сладки
За да ни носи баланс и здраве, храната ни трябва да се състои от сезонни продукти взети направо от природата, с минимална преработка. Ще споделя с вас три от любимите ми Коледни рецепти съобразени с тези принципи (и дядо Коледа!). Правят се изцяло от естествени съставки, тоест сурови храни от природата, без захар, глутен или животински продукти, и без топлинна обработка. Въпреки, че някои от съставките не са местни за България, съществуват на пазара ни през зимата от дълго време и имат балансиращо положително действие през този сезон. Храната, както природата ни я поднася, с богато разнообразие и малко човешка фантазия за повече настроение!
Орехови Коледни сладки с мед и джинджифил
Продукти за сладките
- 2 ч.ч. сурови орехи
- 4 с.л. кокосови стърготини
- 4 с.л. кокосово масло, разтопено
- 2 с.л. джинджифил, обелен и ситно настърган
- 3 с.л. мед, на вкус
- Щипка сол
Продукти за украсата
- ¼ ч.ч. какаово масло, разтопено на водна баня
- ¼ ч.ч. студено-пресовано кокосово масло, разтопено
- ½ ч.ч. сурово кашу
- 1 л. мед
- 1 ч.л. сушено цвекло на прах за червен цвят
- 1 ч.л. спирулина, мача или друг зелен здравословен прах
- 1 ч.л. рожково брашно за кафяв цвят
Приготвяне
- Смелете орехите и ги смесете с останалите съставки в купа до получаване на тесто.
- Разстелете тестото върху дъска за рязане покрита с найлоново фолио и оставете в камерата за 1-2 часа, докато се стегне.
- Междувременно, блендирайте съставките за крема без праховете за цвят. Разделете на толкова части колкото цветове искате да направите и всяка част блендирайте или разбъркайте добре със съответния цвят. Оставете част без цвят за бяло.
- Обърнете тестото върху друга дъска и отделете дъската и фолиото отгоре. Изрежете коледните сладки с формички или ръба на чаша.
- Украсете по с крема с различни цветове. Можете да използвате найлонова торбичка като зиплок с отрязано ъгълче.
Съхранявайте в хладилник, където ще траят 2-3 седмици, или в камера 2 месеца.
Екзотични трюфели с плодов крем
Продукти за пълнежа
- 3 средно големи банана, обелени и нарязани
- ½ ч.ч. студено-пресовано кокосово масло с месо от кокос (пулпа) в него (ако нямате, използвайте нормално масло и 3 с.л. кокосови стърготини)
- Щипка кардамом, по желание
Продукти за шоколада
- 1 ч.ч. какаово масло, разтопено
- 5 с.л. рожково брашно
- Щипка високоминерална сол
- Няколко капки стевия или лъжица мед, по желание
Приготвяне
- Сложете продуктите за пълнежа в блендер и блендирайте докато получите гладка кремообразна и гъста смес. Ако сместта е рядка, добавете още кокосово масло с пулпа или кокосови стърготини.
- Оставете сместа в камерата за 10-20 минути или докато се стегне, така че да могат да се оформят топчета.
- Оформетe топчета, поставете ги върху хартия за печене, и ги оставете в камерата да се стегнат още, ако е необходимо.
- Докато пълнежът се стяга, разтопете какаовото масло на водна баня. След това го смесете с рожковото брашно и солта и разбийте добре. Добавете подсладителя и отново разбийте добре.
- Потопете всяко от топчетата в шоколада докато се покрие изцяло. За целта използвайте две вилици. За по-дебел слой шоколад, топнете няколко пъти след втвърдяване.
- Върнете в камерата върху хартията за печене още половин час, докато шоколадът се втвърди напълно. Овъргаляйте в рожково брашно.
Експериментирайте с любимите си плодове и подправки: банан и кардамом, портокал и канела, киви и индийско орехче, круша и бахар, райска ябълка, ягоди и други дребни плодчета. Добавете мед на вкус за по-малко сладките. Използвайте повече от плътното кокосово масло или кокосови стърготини за по-воднистите плодове, за да сгъстите сместта. Стават около 12-15 трюфела. В хладилник ще траят около десетина дни, а в камера няколко седмици.
Портокалов чийзкейк с годжи бери
Продукти за кората
- 2 ч.ч. сурови ядки (изпробвайте макадамия!)
- 2/3 ч.ч. стафиди (колкото е необходимо, за да слепва тестото)
- 2 с.л. кокосови стърготини
- Щипка високоминерална сол
Продукти за пълнежа
- 1 ч.ч. портокал, обелен и нарязан, без семките
- 1/3 ч.ч. годжи бери
- 3 ч.ч. сурово кашу, предварително накиснато за 2-3 часа
- Сокът на 1 малък лимон
- 2 с.л. суров мед, на вкус
- 2 с.л. студенопресовано кокосово масло
Приготвяне
- Смелете на едро ядките и ги поставете в купа със солта. Блендирайте или нарежете на ситно стафидите и ги добавете в купата.
- Смесете ги на ръка до получаване на лепкаво тесто. Ако тестото е прекалено ронливо, добавете още стафиди. Ако е прекалено меко, добавете още ядки.
- Поръсете с кокосови стърготини на дъното на форма за чийзкейк с пръстен и притиснете равномерно тестото, за да оформите тънка кора. Ако нямате такава форма, сложете тестото като топка в средата на плоска чиния поръсена с кокосови стърготини. Разстелете го равномерно в кръг и оформете тънка кора с издигнати стени в края, под формата на пай. Оставете в камера или хладилник докато направите пълнежа.
- Блендирайте всички съставки за пълнежа без годжи бери до получаване на гладка, кремообразна смес. Добавете малко вода, ако сместа е прекалено гъста и не може да се разбие добре.
- Изсипете сместа в кората на чийзкейка или формата с пръстен като оставите 0.5 см до 1 см незапълнено място отгоре. Блендирайте годжи беритата в остатъка от сместа и запълнете чийзкейка до горе, така че да се формира по-тъмен горен слой.
- Украсете с пресен портокал, портокалови корички, годжи бери и въображение!
- Оставете в камерата за една нощ или поне 4-5 часа, за да се стегне добре. На сутринта преместете в хладилник и оставете там поне два часа преди консумация.
Хапвайте скоро след изваждане от хладилника. Оставен продължително на стайна температура, чийзкейкът ще се размекне. В хладилник трае около 5 дена, а в камера няколко седмици. Разбира се, колкото по-пресен, толкова по-вкусен!
Витамини и любов
Тези леки, свежи десерти са не само елегантни и вкусни, но и ни даряват с това, от което имаме нужда през зимата. Плодовете ни зареждат с голяма доза витамини, минерали, ензими и антиоксиданти. Бананите, например, ни доставят енергия, както и помагат на храносмилането. Цитрусовите плодове са богати на витамин С, особено важен да ни пази от настинки, а също така и прочистват кръвта от токсини, което е съществено важно покрай празничното отпускане в диетата. Рожковото брашно е много близко до какаото на вкус, също е богато на витамини и антиоксиданти, но за разлика от какаото не съдържа кофеин. Това го прави подходящо за децата, особено по Коледа, когато лудеенето няма нужда от причини. Полезните мазнини в кокосовото и какаовото масло ни доставят стабилна енергия, която се изразходва бавно и ни държи продължително.
Експериментирайте и с подправките. Зимните подправки като канела, карамфил, индийско орехче, бахар и кардамом имат сгряващо действие, разграждат слузта и прочистват дихателните пътища. Джинджифилът се смята за една от най-полезните храни в света – Аюрведа го нарича „универсалното лекарство“. Неговите сгряващи лечебни свойства и отхрачващо действие се използват широко за борба срещу настинки, кашлици, хрема, гръдни инфекции и гадене. Облекчава стомашно неразположение от всякакъв вид. Джинджифилът прочиства цялата лимфна система и помага за детоксикация на организма.
Не по-малко важно за храната от пълноценните продукти е да бъде приготвена осъзнато и с любов. Мислете радостни и красиви мисли докато прaвите това, което ще нахрани любимите ви хора и вас. Споделете от сърце това, което обичате с тези, които обичате, и празничните дни ще са вълшебни! Да приветстваме 2015та с повече здраве, любов и оптимизъм! И както Хипократ е казал още в древността: „Нека храната бъде вашето лекарство и лекарството ви бъде вашата храна.“
За автора:
Мирослава Маринова (Мира) работи като холистичен консултант чрез скайп с хора от целия свят, които искат да подобрят физическото и емоционалното си състояние, предприемайки постепенни промени в храненето и начина си на живот. Наред с това, Мира води практически семинари по суровоядство, детоксикация, Аюрведа, йога и медитация.
Обучена е в над 100 диетични теории и техники от експерти на световно ниво в Institute for Integrative Nutrition, базиран в Ню Йорк, САЩ. Практикува под сертификат от American Association of Drugless Practitioners. Сертифицирана е като йога учител, RYT 200, от World Peace Yoga School в Ришикеш, Индия и в интензивно изучаване на Аюрведа от Institute of Ayurveda and Alternative Medicine в Шри Ланка. Изучавала е кулинарно суровоядство и детоксикация със световно-известното гуру, Elaina Love, в Pure Joy Кулинарна Академия, Бали. Завършила е Американския Университет в България и притежава магистратура по бизнес (MBA) от George Washington University във Вашингтон, ДиСи.
Мира нарича свой дом страни от три континента, България, САЩ и Сингапур, а в момента живее в Манила, Филипините. Свържете се с нея на mira@wholesomevibes.com и посетете страниците й