Прясното месо има специфични особености, които трябва да установите, преди да дадете парите си в магазина. Върху повърхността на прясното месоима съвсем леко засъхнала коричка с бледорозов цвят.
Когато натиснете с пръст прясното месо, дупката от натиска бързо изчезва и месото връща първоначалната си форма. При допир с прясното месо дланта остава суха.
Там, където месото е разрязано, не залепва за ръцете. Месо, което при рязането отделя сок, или току-що е било размразено, или просто не е прясно.
Мазнината на прясното месо е мека, с еднороден кремав цвят, който може да варира до червеникаво-бял. Жълтата мазнина е сигурен знак, че месото не е прясно.
Прясното месо се отличава и по това, че мускулите и сухожилията плътно са прилепнали към костта. Миризмата на месото е специфична, но не и неприятна.
Характерният за прясното говеждо месо цвят е червеният, за телешкото – розово-сивият, за овнешкото – кафеникаво-червеникав, за свинското- бяло-розов.
Миризмата на различните видове месо също е определяща за неговата свежест. Миризмата се определя при стайна температура след лек разрез с нож.
Миризмата на суровото говеждо и телешко месо е специфичен, но много слабо изразен. Когато това месо е сварено, ароматът е силен, приятен и силно изразен.
Суровото свинско месо е почти без миризма, а вареното свинско има нежен и приятен аромат. Специфичната миризма на овнешко напомня за амоняк, а вареното овнешко мирише по-наситено от вареното телешко или говеждо.
Месото от прекалено стари овни има неприятна миризма, която се усеща при варене. Говеждото месо, което дълго време се е съхранявало, придобива специфичната миризма на старо месо. Замразеното месо няма миризма.
източник gotvach.bg