Преди пазаруването
Преди да започнете пазаруването трябва да обърнете внимание на две много важни стъпки. Нахранете се преди да идете до магазина и си направете списък с храните, който са ви нужни. Ако пазарувате на празен стомах, вие сте по-склонни да направите импулсивни покупки, които могат да бъдат не толкова здравословни, все пак сте тръгнали на пазар за здравословни храни. Наличието на списъка, когато пазарувате също е добро решение, защото той ще ви държи концентрирани върху здравословни храни, от които се нуждаете. Когато направите списъка си, направете си план на хранене, който ще изпълните в следващите няколко дни. Огледайте се в кухнята, за да видите това, което ви е под ръка, и си запишете всички здравословни храни и съставки от които имате нужда.
По време на пазаруването…
- Имайте в предвид, че здравословните – пресни плодове, зеленчуци и меса, млечните продукти обикновено са поставени по периметъра на магазините, а нездравословните junk food обикновено са по централните пътеки.
- Избирайте пресни плодове и зеленчуци, които са здрави, зрели и чисти. Внимавайте за мухъл, особено на плодове и зеленчуци опаковани в малки пластмасови кутийки или връзки. Избягвайте да пазарувате картофи, които са със зелен оттенък и кафяви меки петна. Купувайте само такова количество плодове и зеленчуци, което ще ви е нужно за няколко дни така, че да не се развалят и застоява в хладилника ви.
- Ако не можете да намерите пресните продукти които са ви необходими, или искате да съхраните плодовете и зеленчуците за по-дълго време, здравословната ви алтернатива е замразени плодове и зеленчуци, а не консервирани храни. Замразените храни могат да запазят хранителните си стойности за по-дълъг период от време, за разлика от консервирани храни, които обикновено са и с високо съдържание на натрий. Да не говорим и за вредите от консервите, но това друг път 🙂
- Ако сте в магазин и търсите пилешко, свинско, риба или друг източник на протеин, пазарувайте разумно. Морските дарове и риби съдържат здравословните омега-3 и 6 мастни киселини, които препоръчваме да изберете. Рибата трябва да има пресен, не остър мирис и месото да изглежда прясно и плътно. Когато избирате пакетирано месо прочетете внимателно етикета , някои меса могат да бъдат “подобрени” и инжектирани с лекарства, аромати и консерванти, които не са никак здравословни. Пилешкото месо е често е добър избор, но не забравяйте, че пилешкото, също съдържа много мазнини, ето защо избирайте пилешките продукти без кожа, или пуешко. Бобови култури, ядките и семената са също добър източник на протеини при едно здравословно хранене.
- Цветът на месото не е най-добрият показател, че едно месо е прясно. Обърнете внимание на аромата му и ако можете го пипнете. Месото трябва да мирише прясно и на допир не трябва да бъде лепкаво или слузесто. Проверете и датата на производство на етикета, не купувайте прекалено стари меса. Разбира се най-добрия вариант е месото да бъде органично или да имате информация за отглеждането на животните – най-добре е да бъдат свободно пасящи, но тъй като в България органичното месо е все още прекалено скъпо внимавайте за произхода при закупуване от магазина.
Друг съвет при закупуване на прясно месо – въпреки, че трябва да е добре опаковано, понякога може да се „разтече”. Ето защо е добре да се да се запасите с 1-2 торбички, защото при наличие на меса от два различни вида може да се получи замърсяване на едното с другото или просто да замърси останалата част от продуктите, които се намират в торбата.
- Да оставим вече на страна месата. Ако във вашия район имате пекарна – възползвайте се! Купувайте само 100% пълнозърнест хляб и десерти богати на фибри и други полезни съставки. Добра комбинация са рошков мъфин с агаве, сусамки с мед, плодови бонбони с фурми и кокос, курабийски с истински какаови зърна и десерти богати на плодове. Вкусно нали? 🙂 . Избягвайте сладкарниците с високо калорийните тортички и пасти, колкото и да са вкусни.
- Пийте и купувайте изворна вода, истински фрешове и избягвайте консумацията на сладки газирани безалкохолни напитки.
Дано сме ви били полезни.
Автор Здравословно Хранене