Нарът е не само вкусен плод, който е идеален за десерт, но от него се приготвят разкошни сосове. Ако смесите една чаша сок от нар с половин чаша смлени орехи и нарязан на ситно магданоз и добавите малко черен пипер, ще получите оригинален сос за месо и риба.
Сушените зрънца нар се добавят към ястия от грах и бобови култури – в Индия тази подправка се нарича анардана. Ако мариновате месото в сок от нар, то ще се получи много сочно.
Хубавият нар е тежък и едър. Кората му трябва да е суха, без петна и меки участъци. През нея трябва да се напипват зърната.
За да почистите нара, срежете горната му част, направете разрези отстрани и разчупете плода. Друг начин е да отрежете горната част и да потопите нара в студена вода. След половин час, когато го разрежете, зрънцата ще паднат сами.
Древните египтяни са били погребвани с нарове, защото те са можели да им помогнат да се възродят за нов живот. Смята се, че в нара съществуват триста шестдесет и пет зърна, но това не е така – те могат да са над хиляда.
Нарът съдържа много повече антиоксиданти от всички останали плодове. Благодарение на това нарът се бори със свободните радикали, които повреждат ДНК-то на клетките.
Нарът предпазва ставите от разрушаване, затова, ако искате да пропуснете артритите и артрозите, наблягайте на консумацията на този вкусен плод. За да вдигнете нивото на хемоглобин в кръвта си, яжте пресен нар и пийте сок от нар.
Ако мажете луничките си със сок от нар, те ще изчезнат. Нарът е полезен при висока температура, защото съдържа голямо количество витамин С. Ако изплаквате устата си със сок от нар, това ще ви помогне да се справите с проблемите в устната кухина и с неприятния дъх.
Ако имате хипертония, яжте нар, защото той нормализира налягането. При проблеми със стомаха яжте нар – уникалното на този плод е, че той помага както при запек, така и при стомашно разстройство.
източник gotvach.bg