Повече за…шоколада или защо е толкова полезен

Не веднъж споменаваме, че шоколадът е създаден от древните Ацтеки. Напитката от стрити какаови семена е била почти култова за вожда им Монтезума, който я приемал, за да се радва на повече сила през нощта. Тъй като вчера бе Европейския ден на шоколада днес ще обърнем малко повече внимание върху неговите полезни свойства.

По-късно еликсирът бил пренесен на стария континент от испанците, но с този пропуск, че в рецептата отсъствала важна съставка – чили. Така че нека не се учудваме на видовете шоколад, които ни предлага вече и съвременната индустрия. Какаовият десерт с чили е истински афродизиак, колкото и да ни се вижда смесицата от сладък с последващ пикантен вкус за езика, несъвместим!

Вместо втората силно тонизираща съставка, испанците добавят захар и канела или ванилия. Днес е по-малко вероятно да се открие шоколад и с тях, за сметка на друго разнообразие от вкусове и аромати.

Какво обаче прави шоколада толкова неустоим? Не е само заради вкуса му, обръщат ни внимание експерти, „зависимостта“ ни към какаовото блокче се дължи и на специфичните вещества, които съдържа и въздействат върху ред фини процеси в мозъка ни. Така че – да, шоколадът може да се използва като средство за целенасочена комуникация и дори деликатно манипулиране.

Какаото има свойството да стимулира отделянето на ендорфини, на които дължим изпадането в състояние на удоволствие. Между другото същият ефект можем да изпитаме и след пробягването на няколко километра…

От 300 вида вещества, които се съдържат в шоколада, е известно действието на серотонина, невротрансмитер, който влияе положително на настроението и има анти-стрес свойства. Така също и на теобромин и фенилетиламин, които имат стимулиращ ефект. Защо останалият микс ни кара да се чувстваме добре, все още не е ясно.

 
Шоколадът често е обвиняван за ред здравословни проблеми, от появата на акне, натрупване на допълнителни килограми, до кариесите в устата…

Само, че учените категорично обориха подобни митове. Всъщност, вина за тези проблеми има захарта, която като попадне в устата допринася за отделянето на повече киселини от намиращите се в нея микроорганизми. Млечният шоколад, според изследване на Центъра за дентално здраве Истмат в Рончестър, Ню Йорк, е сред продуктите, които най-малко причиняват проблеми със зъбите и това е защото съдържа фосфати и други полезни за тях минерали.

Шоколадът е богат на калий и магнезий – единият поддържа нормалното функциониране на нервната система, а другият, освен на нея, е необходим и за работата на мускулите, отделянето на енергия, действието на хормоните, регулирането на сърдечния ритъм и артериалното налягане… Нищо чудно, че когато се чувстваме „разбити“ ни се яде шоколад, мозъкът е направил извод за необходимото ни и ни показва решението. Парченцата шоколад са истинско спасение в такъв случай!

Какаовото изкушение съдържа и витамините B1, B2, D и E, които също имат своя полезен ефект за организма. Количеството от 250 грама шоколад, твърдят специалистите, няма да навреди на фигурата. Така че по-добре е да се възползваме от ползите му, щом може от време на време.

източник puls.bg

Related Articles

Как да оборудвате кухнята за здравословно и вкусно приготвени ястия?

За да се храните здравословно и това да се отразява благоприятно на здравето ви не е важно само каква храна приемате, а и как...

7 забранени храни при високо кръвно налягане

Високото кръвно налягане, известно и като хипертония, е често заболяване сред възрастните хора. Храната, която консумираме, може да играе важна роля в управлението на...

Какви храни са подходящи за всеки над 50 години?

Навлизането във възрастта над 50 години може да бъде предизвикателство за здравето. Важно е да се храним правилно, за да опазим нашето тяло от...

Stay Connected

164,184ФеноветеХаресай
692ПоследователиПоследвай ни

Последни