Винаги сме казвали, че здравословното хранене е път към здравето.
Днес ще Ви предложим няколко комбинации от храни, които са изключително полезни за вашето здраве.
Добавете мазнини към салатите
Намирате голите салати непоносимо скучни ? В такъв случай задължително ги залейте със зехтин или поръсете отгоре им печени кедрови ядки. Добавянето на здравословни мазнини като ядки, растителни масла или авокадо към купата със салата може да увеличи количеството полезни антиоксиданти – например лутеин в зелените листни зеленчуци, ликопин в доматите и червените чушки, бета каротин в морковите, които тялото ни усвоява.
Мазнините забавят храносмилателния процес, което дава по-добър шанс на растителните съставки в същото ястие да бъдат абсорбирани. Мазнините също така помагат на разтворимите в тях антиоксиданти, като например витамин Е, да се разтворят в червата, така че да навлязат по-ефективно в кръвообращението.
След като бъдат абсорбирани, тези антиоксиданти може да помогнат за унищожаването на някои от свободните радикали в телата ни, които могат да увредят ДНК, да предизвикат заболявания и да ускорят стареенето.
Банани и кисело мляко
Киселото мляко, както и други ферментирали храни изобилства от полезни живи бактерии, наречени пробиотици, които поддържат имунната и храносмилателната ни системи силни.
Както всички живи същества обаче, те имат нужда от нещо, с което да се хранят. Инулинът, които може да бъде открит в бананите, аспержите, артишока, лука, чесъна, праза и пшеничния зародиш, е несмилаем въглехидрат, който е източник на хранителни вещества за чревните бактерии. В допълнение към това инулинът увеличава абсорбирането в червата на калция, който подсилва костите.
Вино за рибата
Мерло и сьомга наистина са перфектна комбинация. Установено е, че хората, които консумират по 120 мл вино дневно, имат по-високи нива на съдържание в кръвта на омега 3 мазнини, които се съдържат в рибата, например в пъстървата, сьомгата или сардините. Ето и някои прекрасни рибни рецепти от сайта.
Подобна връзка не е установена с бирата или спиртните напитки. Полифеноловите антиоксиданти във виното като ресвератрол може би са отговорни за подобреното усвояване на омега 3 мазнините, за които е известно, че ни защитават от неизброими болести, сред които са депресията, диабета, умствените заболявания и сърдечния удар.
Желязо и витамин С
Желязото и витамин С формират уникална връзка. Желязото има две разновидности: хийм желязо, което откриваме в животинските продукти като телешкото месо, рибата и птиците, и не-хийм желязо, което се съдържа в растителни храни като боба, пълнозърнестите храни и спанака.
Тялото самостоятелно абсорбира до 33% по-малко не-хийм желязо, отколкото хийм желязо, но ние можем да увеличим абсорбираното количество от два до три пъти като го консумираме с витамин С, съдържащ се в пресните плодове и зеленчуци.
Как точно витамин С помага за това? Той участва в производството на ензим, отговорен за трансформирането на не-хийм желязото в по-лесния за абсорбиране железен оксид, така че да можем да извлечем повече полза от желязото, съдържащо се например в традиционната бобена салата.
Желязото е необходимо за производството на хемоглобин, който пренася кислород до мускулите и мозъка. Ниските нива могат да доведат до умора, слабост и липса на концентрация. Вегетарианците трябва да обърнат особено внимание на тази комбинация, за да поддържат запазите си от желязо.
Въглехидрати и протеини
Въглехидратите и протеините след тренировка заедно помагат за по-бързото възстановяване на мускулите, като подобряват инсулиновия отговор на кръвта.
По-високите нива на инсулин ще снабдят мускулите по-бързо и с повече хранителни вещества, каквито например са глюкозата и аминокиселините. Комбинации от въглехидрати и протеини са: сандвич с пуешко, кисело мляко и плод, кафяв ориз, печено пиле или тофу, паста с месен сос.
източник gotvach.bg