Тази Коледа издателство „Ентусиаст“ подарява на своите читатели незабравим подарък – любимата книга на малки и големи – „Пук и Чук“ от Турбьорн Егнер. Заглавието излиза в поредицата Enthusiast Children’s Books с оригиналната корица и илюстрации на автора. Книгата е публикувана през 1949 г., а първото издание в България е от 1981 г. Тази година се навършват 30 г. от появата на „непоправимите разрушители на детски зъбки Пук и Чук“, които вече са на цели 62 години. Увлекателна, забавна и образователна, много поколения по цял сват са израснали с тази книга и историята за двете палави човечета Пук и Чук, които живеят комфортно в немитите зъбки на малкия Антон. От десетилетия историята за тях е доказано средство, което по лесен и шеговит начин приучава малките да не се боят от зъболекаря, да се грижат за зъбите си и им обяснява защо трябва да го правят. Книгата отдавна е заела своето достойно място сред класическите произведения за деца. Тя е преиздавана многократно в цял свят, а двете дяволити бактерии са се превърнали в символ на кариеси за децата.
Какво се случва, когато ядеш много лакомства и не си миеш зъбките? Чернокосият Пук и червенокосият Чук са две бактерии, които се чувстват много уютно в устата на Антон – четката за зъби не ги обезпокоява, получават лакомства в изобилие и са си издълбали великолепни къщички в зъбките на момченцето.. Те бодро пукат и чукат с кирки и чукове зъбките му и накрая, естествено, то започва да страда от зъбобол. Най-сетне майка му успява да го накара да си измие зъбите. Това не се харесва на Пук и Чук, защото им се налага да се скрият в къщичките си. Но и там не остават задълго на сигурно, защото Антон отива на зъболекар. Той унищожава домовете им, като запълва дупките с пломби. Пук и Чук вече няма къде да се скрият и когато Антон си измива зъбите с паста и четка, човечетата са измити от устата му. От канала на мивката те попадат в морето, където плуват на един сал и очакват следващото дете, което не си мие зъбките.
През 1954 г. се състои премиерата на норвежкия куклен филм „Пук и Чук“, който поощрява миенето на зъбките сред децата. Той се основава на едноименната детска книга на Турбьорн Егнер. Режисьор на филма е Иво Каприно. През 1980 г. е създадена и радиопиеса по книгата. Пук и Чук са озвучени от немския артист Карл-Улрих Мевес, а разказвачът е Хорст Брайтер. Включени са много песнички за миенето на зъбките, изпълнени от Волфганг Кубах. „Пук и Чук“ е класика на тема „миене на зъбки“. Историята за двете човечета е лесен начин да научим децата си да спазват зъбна хигиена. „Задължителна книжка за всички с млечни зъбки“, според списание „Щерн“.
Повече за книгата – тук.
За Турбьорн Егнер
Турбьорн Егнер е роден на 12 декември 1912 г. в Осло. Израства в родния си град. Известно време работи като художник на реклами. С „Пук и Чук“ става популярен и като детски писател. Много от книгите си (включително „Пук и Чук“) илюстрира сам. Умира на 24 декември 1990 г. в норвежката столица.