Вредите от полуфабрикатите

Експерти от Световния фонд за изследване на рака предупреждават, че консумирането на полуфабрикати, бързоразтворими супи, пакетирани и  замразени храни може да предизвика сериозни здравословни проблеми. В една порция полуготова супа например, се съдържа повече от половината дневна норма сол.

Лекарите са категорични, че типичната американска диета, съдържаща прекалено много сол и наситени мазнини, и бедна на фибри, увеличава риска от хипертония, мозъчен инсулт и сърдечносъдови заболявания.

Последните статистически изследвания показват, че българите консумират от два до три пъти повече сол от необходимото. Диетолозите обясняват, че дневният прием на сол за възрастен човек трябва да е не повече от 3 до 5 грама, а при децата – 2-3 грама за 24 часа.

 

При намаление на консумация на сол с 12-15 %, значително се намалява рискът от инфаркт и инсулт.

Още в началото на 1900 е установена връзката между хипертонията и натриевия хлорид – най-честата форма на сол в храната. Доказано е, че ограничаването на солта при пациенти с бъбречна недостатъчност и тежка хипертония намалява тяхното кръвно налягане и подобрява функцията на бъбреците.

Препоръчително е хората да ограничат приема на натрий до 2300 милиграма (мг) на ден, но повечето обикновено консумират от 1 до 3 пъти повече, или 7200 мг дневно. Този факт, съчетан с високото разпространение на хипертония, довежда до извода, че солта е основната причина за хипертонията.



Почти 50% от хората, които имат хипертония, са чувствителни към солта. Консумацията на твърде многото натрий рязко повишава кръвното налягане и ги поставя в риск за усложнения. В допълнение хората с диабет и затлъстяване, както и по-възрастните изглеждат по-чувствителни към въздействието на солта от общото население. Все пак въпросът е дали високата консумация на сол също поставя като цяло здрави хора в риск от хипертония. Независимо от това дали високият прием на сол повишава кръвното налягане, той не се намесва в понижаването му с антихипертензивните лекарствени продукти.

Мастните клетки също се изпълват с вода, увеличавайки теглото и размерите си. Многото натрий кара организма да елиминира калия, което увеличава работата на бъбреците и ги свръхнатоварва функционално. Нашата храна съдържа предостатъчно натрий в естествено състояние, за да си добавяме и допълнително. Ние всъщност сме много по-изложени на опасността от излишък, отколкото от недостиг на натрий.

Солта успешно може да бъде заместена от някои подправки като черен пипер, ароматни треви и соев сос в умерени дози. Соевият сос съдържа натрий в по-малко количество, отколкото солта, а силният му вкус позволява да се използва в минимално количество. Съществуват много разновидности със “средно” или “слабо” съдържание на натрий. Някои диетолози предлагат, на етикетите на продуктите да се изписва съдържанието на солв дадения продукт, както и препоръчителният дневен прием.

източник puls.bg

Related Articles

Как да отслабнем без диети и хапчета? Научете 5-те основни принципа

Представете си, че може да отслабнете, без да се налага да се откажете от любимите си храни, бзе да се налага да спазвате строги...

Дали имате висок холестерол? Това са първите симптоми!

Високият холестерол е сериозен проблем, който може да влоши здравното ни състояние. Много хора страдат от него и не знаят за това. Поради тази...

Как дъвченето на карамфил може да ви предпази от куп болести?

Дъвченето на карамфил е метод, използван от векове в различни култури за лечебни и козметични цели. Карамфилът има антибактериални, противовъзпалителни и антисептични свойства, което...

Stay Connected

164,184ФеноветеХаресай
691ПоследователиПоследвай ни

Последни