Закуска, закуска и пак закуска за мозъка сутрин

За да бъдат мислите ви ясни, трябва да подхранвате мозъка си с качествена и подходяща храна. Ако по време на работа постоянно ви се спи, не можете да се концентрирате и мислите ви се реят в пространството, най-вероятно мозъкът ви е изморен или просто не се е нахранил.

Вече е научно доказано, че работата на мозъка зависи най-вече от храната, която консумираме. Мозъкът ни представлява едва пет процента от масата на тялото ни, но при това консумира повече храна от който и да е друг орган.

Сивото вещество усвоява двадесет процента кислород, почти една трета от калориите и отнема основната част от глюкозата в кръвта. Качеството на храната може да повлияе върху паметта ни, въображението ни, скоростта на мисленето.

Мисловната ни дейност е резултат от биохимични процеси, които се случват в клетките на главния мозък. За да не се забавят, е необходимо човек да се зареди с достатъчно енергия.

За да мислите пълноценно, трябва да се храните редовно. Да замъгли мислите ви е в състояние дори една пропусната закуска. Последствията от този пропуск са двойни: преди обяд клетките на мозъка заради недостиг на енергия не работят с пълна сила, а след това ще се изтормозят, когато хапнете сериозно на обяд.

Тогава кръвта от главата ще се насочи към стомаха, за да смели голямото количество храна, а мозъкът ще се отпусне и ще започне да работи на бавни обороти.

Най-лесният начин да нахраните мозъка си е да изядете парченце шоколад или бонбон – захарта веднага се устремява към кръвта и мисълта ви става кристално ясна.

Този ефект обаче трае много кратко. Затова специалистите съветват да се ориентирате към бавно усвоимите въглехидрати – хляб, ориз, мюсли, овесени ядки.

Освен със захар и въглехидрати клетките на мозъка трябва да се хранят и с белтъчини – месо, риба, млечни продукти. Белтъчините участват в изработката на допамин и адреналин, които ускоряват бързината на реакциите и мисловните процеси.

Много полезни белтъчини в комплект с ненаситени мастни киселини се съдържат в мазната риба – сьомга, скумрия, херинга. Освен това на мозъка са му необходими минерали и витамини.

Дефицитът на магнезий изтощава кората на главния мозък и намалява нейните възможности. Да попречат на това могат бананите, бадемите и медът.

Липсата на хром, който се съдържа в черния хляб и черния чай може да довече до угнетено състояние. Йодът стимулира умствената дейност, а цинкът и желязото повишават паметта.

За нормалната работа на мозъка са необходими не по-малко от литър и половина течности дневно. Най-добре е ако това е чиста вода, зелен чай, минерална вода, фреш или компот.

източник gotvach.bg

Related Articles

Как да отслабнем без диети и хапчета? Научете 5-те основни принципа

Представете си, че може да отслабнете, без да се налага да се откажете от любимите си храни, бзе да се налага да спазвате строги...

Дали имате висок холестерол? Това са първите симптоми!

Високият холестерол е сериозен проблем, който може да влоши здравното ни състояние. Много хора страдат от него и не знаят за това. Поради тази...

Как дъвченето на карамфил може да ви предпази от куп болести?

Дъвченето на карамфил е метод, използван от векове в различни култури за лечебни и козметични цели. Карамфилът има антибактериални, противовъзпалителни и антисептични свойства, което...

Stay Connected

164,184ФеноветеХаресай
691ПоследователиПоследвай ни

Последни