Редица диетични съвети за намаляване на риска от сърдечно съдови болести включват балансираното хранене с по-малко наситени мазнини от червено месо(свинско, телешко), повече пресни плодове и зеленчуци, повече риба, по-малко захар, повече фибри и за много хора, по-малко калории като прием през деня. За още по здраво сърце препоръчваме консумацията на 10 наистина важни храни за сърдечно съдовата ви система.
Сьомга
Рибата както всички знаем е отличен източник на омега-3 и 6 мастни киселини, които предпазват сърцето от сърдечен удар, намаляват кръвосъсирването, разширява кръвоносните съдове, потискат възпаленията и др.Мазнините поддържат нивото на холестерола в нормални здравословни граници. Яжте сьомга или друга мазна риба като риба тон, сардина или херинга, най-малко два пъти седмично. За една здравословна диета опитайте сьомга на скара със зелена салата, леко поръсена с лимонов сок . Дано ви хареса 🙂
Зехтин
Зехтинът намалява риска от сърдечни заболявания чрез намаляване на LDL (лошия) холестерол. Когато нивото на LDL холестерола е много високо, той се отлага по стените на кръвоносните съдове и се увеличава риска от сърдечен удар. Изберете зехтин за овкусяване на салати. Не забравяйте само животинската мазнина може да се притопля или готви с нея. Полезен съвет е да си натопите пълнозърнест хляб в купичка с малко зехтин, оцет, поръсени с риган. Дано и това ви хареса 🙂
Овес
Овесът съдържа разтворими фибри, наречени бета глюкани, те помагат за намаляване на общия холестерол и LDL-холестерол, стимулират и имунната система. Разтворимите фибри също спомагат на храносмилателната система да бъде здрава и да функционира нормално. Може да се насладите на овесена каша с една лъжичка кафява захар, но с много ягоди и орехи за закуска. Добра комбинация е и овесена закуска с мляко, пресни плодове и ядки.
Ябълки
Кой не знае – „Една ябълка на ден държи лекаря далеч от мен”. Ябълките съдържат фитохимикал наричан кверцетин, който действа противовъзпалително и антиоксидантно. Помага за предотвратяването образуването на кръвни съсиреци. Ябълките съдържат много витамини и фибри, които са важни за имунната и храносмилателна системи. Яжте ябълка с шепа орехи или бадеми като здравословна закуска или добавете резенче, към някой видове салати, стига вкуса да ви понася. Добра комбинация е ситно настъргани моркови, ябълка, цвекло, ряпа поръсени с лимон.
Бадеми
Бадемите, както и другите ядки съдържат полезни мазнини, витамин Е и други вещества, които помагат нивото на холестерола да бъде под контрол. Бадемите са добър източник на протеини и фибри. Идеален заместител при липса на риба или друг вид месо. Похапвайте бадеми, винаги когато имате възможност или ги добавяйте в салати. Сполучлива комбинация е в салата със зелен фасул и аспержи и разбира се лимонов сок 🙂
Червено вино
Червеното вино съдържа мощен антиоксидант, наречен ресвератрол. Ресвератрола е научно доказано че е, полезен за сърцето, спомага при лечение на диабет, удължава живота(заб – ниския ръст сърдечно съдови заболявания при французите) и др. Не забравяйте да се насладите на червеното вино в умерени количества. Проучванията показват, че между 120 – 350 грама червено вино е нормалното количество на ден. И не на последно място за дамите – спомага за намаляване риска от анемия.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни осигуряват нужните ви витамини и фибри, които ще помогнат да запазите сърцето си здраво. Различните видове зърнени култури имат различно съдържание на фибри и витамини, но които и да изберете няма да сгрешите. Съвет за вкуснен здравословен сандвич с две филийки 100 процентов пълнозърнест хляб, 50 грама пилешки или пуешки гърди(без кожа) или риба тон в добавка с много домати и авокадо, добавете и зелена салата и малко горчица и ще получите наистина чудесна комбинация. Опитайте се да премините от бели тестени изделия като спагети и макарони на пълнозърнести такива.
Зелено-листни зеленчуци
Да точно така всички зелено-листни зеленчуци съдържат фолиева киселина, витамин Д и помагат да се поддържат ниски нива на хомоцистеина.Високите нива на хомоцистеина се свръзват с повишен риск от инфаркт, костни фрактури и загуба на памет. Ето защо зелено -листните зеленчуци са свързани със запазване на паметта с нарастване на възрастта. Опитайте в салатите да добавяте повече пресен спанак , листата от марулите и не на последно място любимия айсберг.
Домати
Доматите са пълни с витамини и съдържат изключително ценната съставка ликопен, която е доказано, че намаляват риска от сърдечно съдови болест. Основната причина да приемаме ликопен е антиоксиданта му функция и забавя стареенето на кожата. Добавете две или повече резанчета домати към сандвичи или салати и се насладете на прекрасния вкус. Може да се възползвате да сложите малко доматен сос на пълнозърнестите спагети, които се надяваме ще започнете да ядете, след като сте прочели материала малко по-нагоре. Колкото и странно да звучи редица проучвания показват, че сос-а от варени домати или консервите със домати, които купуваме в магазина съдържат почти еднакво ниво на ликопен съпоставимо със суровите домати.
Соя
Соята предотвратява сърдечни пристъпи,стимулира храносмилането, и има силно антиоксидантно действие. Соевият протеин е идеален заместител при липсва на протеин от червено месо, което пък от своя страна ще намали приема на мастни мазнини.
И не забравяйте за здраво сърце е нужно много движение, чист въздух и правилно хранене.
Автор Здравословно Хранене