13 суперхрани за женско здраве и красота – част 1

Един от най-важните фактори за постигане на добро женско здраве и външен вид е здравословното и пълноценно хранене. За поддържането на съвършена физическа форма е важно да направите правилния избор на продукти, с които се храните.

Предлагаме ви списък на „суперхрани за жени“, както ги нарича д-р Ан Луис Гитълман. Тя е определена като един от най-добрите нутриционисти в САЩ и сред най-влиятелните лечители на XXI век. Благодарение на ценните си съставки, тези храни могат да бъдат страхотен заместител на тестените продукти, тлъстите меса и сладкишите, с които се прехранваме по време на коледно-новогодишните празници.

Меласа – остатъчен продукт от рафинирането на захарта. Меласата представлява тъмен гъст сироп и може да се използва като пълноценен подсладител. Съдържа витамини B1, B2, инозитол, парааминобензоена киселина, желязо, калций, магнезий, калий, мед, хром, молибден. Разредена с вода, меласата се превръща в хранителна и полезна напитка, полезна за храносмилането.

Бирена мая – съдържа витамини B1, B2, B3, B6, B15, фолиева киселина, биотин, холин, парааминобензоена киселина, желязо, калций, фосфор, калий, цинк, селен, хром. Сухата мая, получена от бира, заздравява косата и ноктите, подобрява и проблемни състояния на кожата. Умерената употреба е от изключително значение, тъй като прекаляването с продукта може да предизвика размножаване на кандида.

Броколи – съдържат витамини А (бета-каротин), С, фолиева киселина, желязо, калций и селен – минерал, с доказано противотуморно действие. Броколите са нискокалорична храна и са сред зеленчуците, които могат да бъдат помощник в борбата с нелечими за сега кожни заболявания, например при лечение на вид генетично обусловена булозна дерматоза.

Кафяв ориз – съдържа витамини B3, B6, B15, пантотенова киселина, фолиева киселина, биотин, холин, магнезий, манган, селен. Тези съставки го правят много по-полезен от белия ориз.

Червено месо от хранени с трева животни – съдържа протеини, минерали, витамини B12, A, D, мастни киселини Омега-3 и свързана линолова киселина.

Смляно ленено семе и масло от ленено семе – изобилства от мастни киселини Омега-3. Семето съдържа голямо количество разтворими и неразтворими растителни влакна. То е най-богатият източник на лигнати – модулатори на естрогена на растителна основа, съдържа и протеини, витамини и минерали.

Сусамово семе – съдържа витамини B1, B3, B15, B17, цинк, калий, фосфор, калций, желязо, незаменими мастни киселини. Сусамът съдържа и две уникални съставки – сезамолин и сезамин. Сезаминът предпазва черния дроб от неблагоприятни въздействия на кислорода. И двете съставки спадат към групата на т.нар. лигнани, чието действие понижава вредния холестерол и увеличава запасите на витамин Е в организма.

Слънчогледово семе – съдържа витамини B1, B3, пантотенова киселина, парааминобензоена киселина, магнезий, калий, цинк и незаменими мастни киселини. Съставките му са необходими на кожата и са полезни за зрението. Благодарение на цинка се радваме на свеж вид на лицето, здрава коса и нокти, а магнезият е полезен за дейността на сърцето и нервната система.

Леща – източник на вещества, които водят до намаляване на холестерола и стабилизиране на кръвната захар. Съдържа витамини B1, B6, пантотенова и фолиева киселина, биотин, холин, инозитол, желязо, калций и калий.

Мазни риби – богати на протеини, мастни киселини Омега-3, особено ейкозапентаенова киселина и докозажексаенова киселина. Консумацията на риби с високо съдържание на мазнини не само редуцира риска от инсулт, но и подобрява паметовите способности.

Яйца, богати на мастни киселини Омега-3 – прави ги полезни за употреба съдържанието на незаменими мастни киселини (особено докозахексаеновата киселина), витамини Е и B12, антиоксиданти, включително лутеин.

Чист, неподсладен сок от червени боровинки – има доказан благотворен ефект за здравето. Боровинките съдържат флавоноиди, ензими и органични киселини като ябълчна, лимонена и хининова киселина. Повече от 20 млн. души в Европа ги използват като мощен антиоксидант. Ежедневната консумация на сок от плода увеличава нивото на добрия холестерол и намалява нивото на лошия холестерол, което е свързано с благоприятни ефекти върху сърцето и кръвното налягане.

Към част втора

Източник puls.bg

Related Articles

Кои храни ще ви спасят от студените крайници през зимата?

Когато времето стане по-студено, студените крайници могат да станат голям проблем за много от нас. Но знаете ли, че има храни, които могат да...

Ако имате често синини по тялото – ето какви са най-честите причини?

Дали сте се събудили сутрин и сте забелязали синина по тялото си, без да сте се удряли по някакъв начин? Ако това се случва...

Коя храна увеличава значително риска от Алцхаймер според учени от САЩ?

Болестта на Алцхаймер е един от водещите проблеми пред стареенето на населението в света. Въпреки че все още не е известна точната причина, учените...

Stay Connected

164,184ФеноветеХаресай
692ПоследователиПоследвай ни

Последни