Днес ние, особено нежният пол, отделяме значителни средства, за да се сдобием с козметичен продукт, с помощта на който да запазим свежестта и младостта на кожата си.
Колко от нас обаче могат да си позволят да изхарчат големи суми за козметика и има ли друг, по-лесен начин да постигнем желаните резултати? Всеизвестно е, че с помощта на храната, можем да се предпазим от всякакви заболявания и състояния.
Това, разбира се, важи и за красотата, защото здравето е красота. Има разлика обаче между храните, които трябва да консумираме, за да се предпазим от сърдечни заболявания например и тези, които ще спомогнат за разкрасяване на кожата ни …
1. Морски храни
Вероятно повечето от нас са чували, че морската храна е полезна за цялостното здраве.
Съставките, които допринасят за благоприятното въздействие на тази храна, са цинк и особено омега 3 мастни киселини. Повишеният прием на омега 3 мастни киселини намалява изсушаването и възпаленията, които могат да ускорят процеса на стареене.
Те също така помагат и за прочистването на сърдечните съдове и подобряване на кръвообращението. А доброто кръвообращение е ключ към здравето на кожата.
Цинкът пък помага при борбата с акнето, тъй като е свързан с хормона тестостерон, който влияе върху произвеждането на мазната субстанция, наречена “себум“ – основната причина за появата на акне.
Цинкът спомага и за образуването на нови клетки и премахването на мъртвата кожа, като по този начин й придава сияние и красота.
2. Цитрусови плодове
Витамин C е основна съставка в почти всички кремове за красота. Именно този витамин спомага на организма при произвеждането на колаген – протеин, който сформира основната структура на кожата.
Приемането на витамин C чрез плодове, като портокал, грейпфрут, череши Ацерола, а също така и домати, може да спомогне за стягането на кожата и да я предпази от появата на бръчки. Витамин C също така се бори с възпаленията и неутрализира свободните радикали.
3. Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни в основата си са необработени. Трябва да заменим белия хляб с пълнозърнест. Зърната на елда например са източник на антиоксиданти, които се борят с вредите на кожата ни, нанесени от възпаленията.
Пшеничен зародиш пък осигурява B-витамин – биотин, който спомага за обработването на мазнините. Ако има липса на биотин в организма ни, кожата става суха и люспеста. Като цяло пълнозърнестите храни могат да освежат тена на кожата.
4 .Червени и зелени зеленчуци
Кожата представлява най-големият орган на тялото ни. Така че – всичко, което е добре за тялото ни, е добре и за кожата. Трябва да се стремим да консумираме оранжево-червени и зелени зеленчуци, като моркови, сладки картофи и спанак.
Оранжево-червените зеленчуци съдържат изобилие от бета-каротин, а нашите тела го превръщат във витамин А. Бета-каротин изпълнява функцията на антиоксидант и предпазва кожата от стареене. Витамин А е полезен и при кожни проблеми като акнето например.
Спанакът, заедно с другите зелени и листни зеленчуци, също осигурява големи количества витамин А, като по този начин спомага на кожата да произвежда нови клетки и да се освободи от старите. Намалява изсушаването и прави кожата да изглежда светла и млада.
5. Ядки
Полезното свойство, което имат ядките, и по-специално бадемите, е антиоксидантната активност. Те съдържат витамин Е, който се бори със свободните радикали и поддържа влажността на кожата. Шам-фъстъците и орехите също осигуряват омега 3 мастни киселини.
източник puls.bg