В разгара на летните жеги се нуждаем от прием на повече течности и охладени храни, за да намалим риска от дехидратация, а и за да се наслаждаваме пълноценно на сезона.
Заради повишеното потоотделяне през горещите месеци организмът ни губи натрий и калий, което можем да компенсираме с хапването на няколко парчета сочна диня.
Вкусният и освежаващ летен плод съдържа около 6% захар и 92% вода – той е с най-високо водно съдържание сред плодовете. Източник е на витамини А, В6 и С, както и на тиамин и магнезий.
Освежаващия плод е с ниско захарно съдържание, което е приблизително 5% от това на една ябълка. 100 г диня има от 30 до 80 калории, в зависимост от сорта.
В състава на плода влиза аминокиселината цитрулин, която има „охлаждащ“ ефект върху организма, води до подобряване дейността на отделителната система и изхвърлянето на вредни вещества чрез урината.
Динята с червено-розово месеста част е значителен източник на ликопен, който придава и цвета на вътрешността й. Клинични изследвания показват, че ликопенът е свързан със защитата на ДНК на белите кръвни клетки, което се дължи на антиоксидантната му функция.
Смята се, че богатото съдържание на антиоксиданти в динята спомага за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, остеопороза, ревматоиден артрит, астма и различни ракови заболявания.
Консумацията на диня е благоприятна и за зрението, тъй като плодът е богат на витамин А и бета-каротин, които подобряват цялостното здраве на очите. Изследвания сочат и че спомага за предотвратяването на макулна дегенерация – основна причина за загубата на зрение при възрастни.
Динята е добър източник на калий, който помага за контролиране на кръвното налягане и в поддържането на електролитния и киселинно-алкалния баланс на организма. Две чаши сок от диня съдържат около 10% от препоръчителната дневна доза калий.
Тъй като съдържа витамин В6, динята е чудесна храна за мозъка. Витаминът помага на организма да създава химични вещества в мозъка, които регулират съня, облекчават стреса и дори създават чувство на повишено настроение и въодушевление.
Според учени при консумация на диня аминокиселината цитрулин се преобразува в аргинин чрез определени ензими. Смята се, че този процес насърчава здравето на сърцето.
Аргининът е аминокиселина, полезна за сърдечно-съдовата, кръвоносната и имунната система. Проучване, включващо 40 деца, показа увеличение на лимфоцитите, които играят важна роля в имунната система, след перорално приложение на аргинин.
Освен това се смята, че аминокиселината третира еректилната дисфункция. Аргининът води до увеличаване на азотния окис, който от своя страна намалява напрежението в кръвоносните съдове. По подобен начин медикаментът виагра подобрява еректилната функция.
Все пак консумирането на диня няма ефекта на медикамента, защото тя няма такава концентрация на субстанцията, но не е за подценяване фактът, че води до намаляване на напрежението в кръвоносните съдове, без да се използват лекарства. За постигане на този ефект е необходимо да се изядат 6 резена диня.
Друго изследване, включващо 50 мъже с импотентност, пък показа, че участниците имат значително подобряване на сексуалната функция, след прием на добавка аргинин.
Аминокиселината помага и за премахване на токсините. Аргининът играе важна роля в зарастването на рани и при изчистването на организма от амоняк и други токсични вещества.
Превишеното количество на амоняк в кръвта води до умора, бъбречни и чернодробни заболявания.
източник puls.bg