Съществуват над 100 вида човешки папилома вируси. Инфекцията с тях минава безсимптомно. Има щамове, които водят до образуването на специфични брадавици по кожата. Появяват се по ръцете, стъпалата и по гениталиите. Познатият ни „кокоши трън” също се дължи на папилома вируси.
Смята се, че в 90% имунната система се справя с папилома вируса за 2 години и за 10 той се „изчиства”. Факт е обаче, че някои щамове са високорискови за развитието на рак. Ракът на маточната шийка е едно най-разпространените онкологични заболявания. Освен на цервикса, папилома вирусите могат да доведат до клетъчни изменения и в други части на тялото и да предизвикат рак на вагината, ануса, уринарния тракт, устата и гърлото…
Около 30 щама „нападат” гениталиите. 15 от тях са с канцерогенен потенциал, като най-високорискови са HPV 16 и HPV 18, както и HPV 31, HPV 33 и HPV 45.
Инфекцията с човешки папилома вирус не се излекува. Какво обаче можем да се направи, за да се поддържа имунитетът на ниво срещу вирусите. Според някои има храни, които могат да намалят риска от действието им, заради нутриентите, които съдържат.
1. Ядки
Ядките са богати на магнезий, същият, който е в помощ укрепването на костите. По-важното в случая е, че допринася за по-доброто функциониране на имунната система. Въпреки че дефицитът му е рядко явление, има данни, че сред населението се наблюдава недостиг на приема му. До 20% от необходимия ни магнезий можем да получим от консумацията на бадеми, кашу, фъстъци. Богат източник са и фъстъченото и бадемовото масло.
2. Сладководна риба
За да се намали рискът от изява на папилома вирусите, някои клиники препоръчват да се ограничи консумацията на червено месо и пържени храни. Причината е, че наситените мазнини подпомагат възпалителните процеси, което и определя склонността на организма към развитие на определени заболявания.
За сметна на тях, менюто може да се обогати с източници на омега-3 мастни киселини. Техни източници са мазните видове риба като сьомга, скумрия, херинга, палтус, които освен това съдържат и някои полезни белтъчини, необходими на имунната система. Тези полезни мазнин,и обратно на наситените, имат свойството да възспират възпалителните процеси. Палмусът е добър източник и на магнезий.
3. Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите продукти са ценни с това, че включват полезните вещества на зърното, намиращи се в неговите горни слоеве. Така получаваме повече антиоксиданти, селен и магнезий, в сравнение с рафинираните.
Антиоксидантите имат съществена роля срещу развитието на ракови клетки. Фибрите, които се съдържат в зърнените култури, също имат принос за по-добре функциониращ имунитет. Така че редовно хапвайте овесени ядки, кафяв и див ориз, царевица, ечемик.
4. Плодове и зеленчуци
Насочете се особено към тези, които са богати на бета-каротин, витамин С и ликопен. Консумирайте ги сурови, тъй като при топлинна обработка се губи голяма част от полезните им вещества. В тази група попадат горските плодове, цитруси, особено киви, пъпеш, домати, камби, зелени листни зеленчуци и броколи.
5. Храните, които са полезни срещу HPV
Като обобщение това са богатите източници на витамин С, есенциални мастни киселини, аминокиселини. Полезни са витамините А и Е, които според някои хипотези действат на папилома вирусите директно. Първият може да се осигури чрез консумация на моркови, месо, черен дроб. Витамин Е се намира в ядките и зеленчуците.
Пълнозърнестите продукти са подходящи и с това, че сложните въглехидрати в тях повишават нивата на серотонин в организма, с което поддържат и неговите защитни сили.
6. Към източниците на витамин С добавете чесън
Според Националния институт на здравето в САЩ и медицинския център към университета Мериленд витамин С в комбинация с чесъна повишават серумните нива на антителата IgA, IgM и C3. IgA изгражда локалния имунитет на лигавиците на устата, гърлото и гениталиите. Основната му роля е да потиска висури, бактерии и други чужди тела, попаднали или образували се в организма. IgM унищожава навлезли в организма елементи и активира имунитета допълнително, в частност подпомага имунния компонент C3, който един вид “обезоръжава” вируси, бактерии и гъбички.
7. Към омега-3 добавете триптофан
Стресът и тревожността накърняват механизмите на имунната система, с които тя ни предпазва от инфекции, включително и срещу HPV. Омега-3 и триптофанът потискат вредните ефекти на стреса в организма. Процесът е обвързан със синтеза на серотонин. Депресивните състояния са причина за неговите ниски нива.
Организмът ни може да образува серотонин от триптофан, който се съдържа в храни като пуешко месо, червено месо, млечни продукти, яйца, риба, соя, кафяв ориз, овес, ядки и семена, шоколад, банани, фурми и др. Мастните киселини пък „сътрудничат” на серотонина „да си върши работата” и да се усвоява от клетките.
Така че запомнете – имунитетът ни не може да устои на „вражески нашествия” без добро настроение и самочувствие. Поддържате ли щастието, укрепвате и него. Функционират ли изрядно неговите механизми, е много по-вероятно да запазите здравето си перфектно за дълго.
източник puls.bg