Можете да направите няколко неща. На първо място се погрижете да си набавя по-големи количества от минерала магнезий, който помага за отпускане и спокоен сън. Зеленчуците с тъмнозелени листа са един от най-богатите източници на магнезий – в това число влизат кръмно цвекло, къдраво зеле, броколи, зелени пшенични стръкове, кресон, магданоз и китайско зеле, но не є спанакът, тъй като съдържащата се в него оксалова киселина пречи на усвояването на минерала. Други добри източници на магнезий са тиквеното семе, бадемите, меласата, кафявият ориз и други зърнени култури, особено елдата. Всъщност магнезий се съдържа в повечето зеленчуци, макар нивото му в тях да е спаднало с около 24% през последните 60 години според официалните таблици за консумацията на храни във Великобритания. Затова, когато е възможно, купувайте биопродукти и включете в менюто на детето си много храни, богати на магнезий.
На второ място, ограничете храните, които смущават съня и причиняват хиперактивност. Това са храните и напитките, съдържащи прекомерно количество захар, изкуствени оцветители или добавки. Ако на детето ви му се дояде много нещо сладко, дайте му пресни плодове или десерт с мед или богатата на магнезий меласа.
Също така променете обстановката в стаята му, що се отняся до светлината и миризмите. Известно е, че най-мощните успокоителни лекарства като валиума влияят върху рецепторите за мирис в мозъка. Тези рецептори могат да се стимулират по естествен път чрез етерични масла вместо лекарства, а въздействието им е почти незабавно и няма странични ефекти. Най-ефективни са маслата от лавандула, бергамот, риган, сандалово дърво, палисандрово дърво и лайка – те успокояват сетивата и помагат за заспиване. Можете да използвате аромалампа, където капки от маслото се добавят във вода. Най-добре е да запалите аромалампата час-два преди детето ви да си легне, за да може стаята му да се изпълни с аромата. Синята светлина също действа много успокояващо, затова поставете синя крушка на нощната лампа и включвайте лампата, когато детето си легне.