Ако спазвате нисковъглехидратна диета като тази на Аткинс, вероятно ще постигнете известни резултати в краткосрочен план, но това не е най-здравословният и ефективен път към отслабването. Идеята зад този тип диета е да приемате малко въглехидрати и много протеини, основно от месо и риба, като така кръвната ви захар се стабилизира и тялото ви е принудено да изгаря мазнини. Съгласен съм, че регулирането на кръвната захар е от първостепенно значение за отслабването, защото така ще спрете да изпитвате неконтролируемо желание за похапване, но забраната за консумация на плодове и изключително високият прием на протеини са съвсем друга история.
Проблемът с този режим на хранене е двоен. Първо, макар в книгата да се опровергава, някои учени са установили, че диета с високо съдържание на протеини може да доведе до сериозна загуба на костна маса. Излишните протеини създават киселинна среда в цялото тяло и предизвикват извличане на калций от костите, за да неутрализират киселинността, което в бъдеще може да доведе до проблеми с костната плътност като остеопороза. Това бе потвърдено в статия в списание „Ню Сайънтист“ от 15 декември 2001 г., с. 42.
Второ, повечето хора страдат от недостиг на витамини от група В и други хранителни вещества – и затова се препоръчва да ядат по пет порции плодове и зеленчуци на ден. За да компенсира тази липса, д-р Аткинс препоръчва прием на хранителни добавки. Според мен е важно всеки, който отслабва, да приема добавки не на последно място, защото нивото на аминокиселината хомоцистеин, която е индикатор за сърдечни заболявания, се повишава при хора, спазващи тази диета, ако не приемат допълнително витамини от група В. И макар правилото за избягване на въглехидрати да е ясно и последователно, всъщност бавноразграждащите се въглехидрати от овесени ядки и ябълки например не предизвикват сериозно покачване на кръвната захар. Диетата на Аткинс определено не е от диетите, които могат да се спазват продължително време, затова тя не е удачен начин за отслабване и задържане на теглото в дългосрочен план. Вместо това ви съветвам да се храните балансирано, с биопродукти, като наблягате на пресни плодове и зеленчуци и избягвате месо, сирене и пържени храни – диета, в която намират място качествени протеини и въглехидрати като от кафяв ориз и ръжен хляб например. Но кой подход е най-ефективен за отслабване?
Благодарение на нови клинични опити, чиито резултати се публикуват в медицинските списания, можем да направим сравнение. За да съпоставят различните подходи, в описаните тук изследвания участват хора, които заявяват, че спазват определената им диета „възможно най-стриктно“.
Нека първо разгледаме диетите от типа на тази на Аткинс в сравнение с традиционните нискокалорични, бедни на мазнини диети. Два опита, проведени в медицинския център на Университета на Пенсилвания, показват, че след шест месеца участниците, спазващи диетата на Аткинс, са свалили между 4,5 и 5,5 кг за разлика от спазващите традиционната диета, бедна на мазнини, които свалили по около 2 кг.
Резултатите за период от шест месеца са следните:
- Участниците, спазващи диетата на Аткинс, свалили средно по 5 килограма за ШЕСТ месеца,докато
- участниците, спазващи традиционна диета, бедна на мазнини, свалили средно по 2 кг.
След една година обаче не се наблюдавали сериозни разлики в резултатите на участниците от двете групи.
Защо обаче диетата на Аткинс води само до краткотрайно отслабване? Анализ на резултатите от всички проведени до днес изследвания върху нисковъглехидратните диети показва, че „отслабването се дължи най-вече на намаляване на приеманите калории“. Затова, макар данните от изследванията да сочат, че диетата на Аткинс действа, заключението е, че резултатите не са чак това впечатляващи и вероятно се дължат на факта, че просто се консумира по-малко храна.
Въпреки това, изглежда, диетата на Аткинс е по-ефективна за отслабване от традиционните нискокалорични диети, бедни на мазнини. Но дали с диетата на Аткинс се свалят толкова килограми, колкото с диетата за изгаряне на мазнини, която препоръчва само консумацията на „полезни“ бавноразграждащи се въглехидрати, ограничаването на „вредните“ наситени мазнини, прием на повече „полезни“ омега-3 мастни киселини (от риба и семена)?
Едно изследване, проведено в Ирландия, сравнява диетата за изгаряне на мазнини с „Унислим“ – традиционна нискокалорична диета – като проследява участниците на редовни сбирки. Средното свалено тегло след три месеца било 6 килограма за спазващите диетата за изгаряне на мазнини спрямо 1 килограм за спазващите диетата „Унислим“. Участниците в диетата за изгаряне на мазнини не само свалили повече килограми за наполовина по-кратко време от средното тегло, което се губи при диетата на Аткинс, но се чувствали по-добре и не били изложени на рисковете за костите и бъбреците, които се получават при диетата на Аткинс, нито на риска от суха кожа и недостиг на есенциални мастни киселини, наблюдаващи се при диетите, бедни на мазнини.
Повече подобни съвети може да намерите в книгата „500 въпроса за здравето и храненето“ тук.