Най-известен с полезното си действие при възстановяване след дълги самолетни полети, мелатонинът е забележително полезен и при други здравословни проблеми – от безсъние до депресия и може би дори за забавяне на стареенето. Това вещество се произвежда от епифизната жлеза, която се намира в основата на мозъка, изчерпва се при стрес и с напредването на възрастта отделянето му намалява по естествен път. Мелатонинът се отделя нощем, когато е тъмно.
Ако нивото в тялото му е ниско, приемът на мелатонин като хранителна добавка ще ви помогне да спите по-добре. Нивото на това вещество в организма е по-високо нощем, затова трябва да го приемате два часа преди лягане. Мелатонинът засилва имунитета и е много мощен антиоксидант, който предпазва от сърдечносъдови заболявания и рак. Той помага за „пречистването“ на тялото и мозъка и така понижава риска от рак. Ниско ниво на мелатонин се среща често при хора с рак на мозъка, на гърдата и на простатата и се смята, че е причината за сезонно афективно разстройство или зимна депресия.
Електромагнитното лъчение влияе негативно върху мелатонина. Затова, ако например държите до леглото си стационарния апарат на безжичен телефон и дори радиочасовник, тялото ви може да възприеме излъчванията на тези устройства за светлина, което влияе върху съня и сънищата ви и намалява производството на мелатонин. Затова трябва да спите в тъмна стая без източници на електромагнитно излъчване в близост до главата си.
Мелатонинът, който е хормон, а не хранително вещество, се продава с рецепта и е най-добре да се приема под наблюдението на лекар.