Рибата е една от най-полезните и вкусни храни, които природата ни е дала. Рибата обаче е застрашена от изчезване, алармира независима международна неправителствена екологическа организация “Грийнпийс”.
От “Грийнпийс” за пети пореден път издадоха наръчник с “позволените” за консумация видове риба. Шаранът и пъстървата могат да се използват без никакви скрупули, но не и змиорката и морският костур.
Други любими видове риба като треската, херингата и сьомгата се препоръчват само до известна степен. При тях потребителите би трябвало да се вглеждат по-внимателно в етикета – мястото и начинът на улавянето им би трябвало да съдържат информация дали продуктът е от ангажиран с поддържането на околната среда рибарник, предава “Дойче Веле”.
“Ако потребителите проявяват достатъчно екологично съзнание в търсенето, могат да окажат огромно влияние върху защитата на рибните видове”, твърди морската биоложка Ирис Мен от “Грийнпийс”.
Не забравяйте, че от нас, потребителите и търговците на хранителни стоки зависи дали в морето ще остане риба. Според статистиката в Германия, например, ядат средно по 15.7 килограма риба годишно – сьомга от Аляска, херингата и обикновена сьомга.
Най-новите политически решения показват колко необходима е подкрепата от страна на потребителите и търговците на храни за запазването на рибните видове.
Червената риба тон вече на ръба на оцеляването си. Дълбоководните риби като атлантическия големоглав костур и синята треска също са на изчезване.
В интерес на истината рибите наистина притежават невероятни качества. Няма никоя друга храна на земята, която да е по-добър източник на протеини и мазнини. Омега-3 мастните киселини, съдържащи се в рибата, намаляват риска от смърт от сърдечносъдови заболявания.
Има също и нещо специално при рибния протеин, което си заслужава да бъде споменато. Става дума за ефекта му върху инсулиновото действие.
източник gotvach.bg